Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Ogłoszenia
Rozpoznanie przez Sąd Najwyższy skarg Ministra Sprawiedliwości na uchwały organów samorządu notarialnego
2013-04-12
W dniu 12 kwietnia 2012r. Sąd Najwyższy rozpoznał na rozprawie dwie skargi Ministra Sprawiedliwości, złożone na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991r. Prawo o notariacie[1], na uchwały organów samorządu notarialnego (sygn. akt III ZS 2/13 i III ZS 3/13).
Przedmiotem pierwszej ze skarg Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 lutego 2013r. była uchwała Rady Izby Notarialnej w Warszawie Nr VIII/XVII/197/2012 z dnia 17 października 2012r. w sprawie zaliczenia nadpłaty wynikającej z tytułu podjęcia przez Walne Zgromadzenie Notariuszy Izby Notarialnej w Warszawie w dniu 19 marca 2011r. uchwały nr 5/2011 w sprawie zasad finansowania wydatków samorządowych.
Wnosząc o uchylenie zaskarżonej uchwały Minister Sprawiedliwości zarzucił sprzeczność uchwały z art. 17 Konstytucji RP oraz z art. 23, art. 35 i art. 40 § 1 pkt 8 ustawy Prawo o notariacie przez to, że Rada Izby Notarialnej w Warszawie wypowiadając się w sprawie składek miesięcznych notariuszy na potrzeby samorządu notarialnego przekroczyła swoje kompetencje ustawowe, naruszając tym samym wyłączne w tym zakresie kompetencje Krajowej Rady Notarialnej.
Na rozprawie przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości podtrzymał zarzuty, wniosek skargi oraz argumentację przedstawioną w jej uzasadnieniu, nadto ustosunkował się do odpowiedzi Rady Izby Notarialnej w Warszawie na skargę.
Pełnomocnik Rady Izby Notarialnej w Warszawie prof. dr hab. Hubert Izdebski podtrzymał natomiast stanowisko Rady przedstawione w odpowiedzi na skargę, wskazując przede wszystkim, iż - w ocenie Rady - zaskarżona uchwała nie miała charakteru prawotwórczego, nadto była wyrazem kompetencji rady właściwej izby notarialnej do sprawowania zarządu i rozporządzania majątkiem izby.
Po rozpoznaniu sprawy, uwzględniając skargę Ministra Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżoną uchwałę Rady Izby Notarialnej w Warszawie. Przedstawiając ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia Sąd Najwyższy podzielił zarzuty zgłoszone przez Ministra Sprawiedliwości w skardze z dnia 1 lutego 2013r.
Przedmiotem drugiej ze skarg Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 lutego 2013r. była uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Notariuszy Izby Notarialnej w Warszawie, nr 12/2012, z dnia 15 listopada 2012r. w sprawie środków zgromadzonych na Funduszach specjalnych i na Funduszu na odtworzenie majątku trwałego. Uchwała przyznawała notariuszom czynnym zawodowo w dniu jej podjęcia uprawnienie do uzyskania zwrotu niewykorzystanych składek miesięcznych uiszczonych uprzednio przez notariuszy z tytułu przynależności do samorządu notarialnego.
Wnosząc o uchylenie zaskarżonej uchwały Minister Sprawiedliwości zarzucił sprzeczność uchwały z art. 17 i art. 32 Konstytucji RP oraz z art. 23, art. 30 § 1, art. 35 pkt 4 i art. 40 § 1 pkt 8 ustawy Prawo o notariacie poprzez naruszenie wyłącznej kompetencji Krajowej Rady Notarialnej do ustalenia wysokości składek miesięcznych notariuszy na potrzeby samorządu notarialnego oraz zasad ich wydatkowania, naruszenie zasady samorządności i równości notariuszy, przeznaczenie środków finansowych Izby Notarialnej w Warszawie pochodzących ze składek miesięcznych notariuszy na cel sprzeczny z ustawowo określonym celem składek na potrzeby samorządu notarialnego oraz naruszenie kompetencji Rady Izby Notarialnej do rozporządzania majątkiem Izby.
Na rozprawie przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości podtrzymał zarzuty, wniosek skargi oraz argumentację przedstawioną w jej uzasadnieniu, nadto ustosunkował się do odpowiedzi Izby Notarialnej w Warszawie na skargę.
Pełnomocnik Rady Izby Notarialnej w Warszawie radca prawny Andrzej Zubik podtrzymał natomiast stanowisko Izby przedstawione w odpowiedzi na skargę.
Po rozpoznaniu sprawy, uwzględniając skargę Ministra Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżoną uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Notariuszy Izby Notarialnej w Warszawie z dnia 15 listopada 2012r. Przedstawiając ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia Sąd Najwyższy podzielił zarzuty zgłoszone przez Ministra Sprawiedliwości w skardze z dnia 11 lutego 2013r., podkreślając zwłaszcza, iż decyzja o zwrocie niewykorzystanych składek uiszczanych przez notariuszy na podstawie uchwał Krajowej Rady Notarialnej nie mieści się w ramach kompetencji organów samorządu notarialnego do sprawowania zarządu i rozporządzania majątkiem izby notarialnej.
Szczegółowe motywy rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego zostaną przedstawione w pisemnym uzasadnieniu każdego z wyroków wydanych w powyższych sprawach.
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Rafał Matusiak |
Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 12.04.2013 15:53 |
Data ostatniej modyfikacji: 15.04.2013 10:38