Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Ogłoszenia

Rozpoznanie przez Sąd Najwyższy skarg Ministra Sprawiedliwości na uchwały organów samorządu notarialnego

2013-04-12

  

            W dniu 12 kwietnia 2012r. Sąd Najwyższy rozpoznał na rozprawie dwie skargi Ministra Sprawiedliwości, złożone na podstawie art. 47 § 1 ustawy z dnia 14 lutego 1991r. Prawo o notariacie[1], na uchwały organów samorządu notarialnego (sygn. akt III ZS 2/13 i III ZS 3/13).
            Przedmiotem pierwszej ze skarg Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 lutego 2013r. była uchwała Rady Izby Notarialnej w Warszawie Nr VIII/XVII/197/2012 z dnia 17 października 2012r. w sprawie zaliczenia nadpłaty wynikającej z tytułu podjęcia przez Walne Zgromadzenie Notariuszy Izby Notarialnej w Warszawie w dniu 19 marca 2011r. uchwały nr 5/2011 w sprawie zasad finansowania wydatków samorządowych.
            Wnosząc o uchylenie zaskarżonej uchwały Minister Sprawiedliwości zarzucił sprzeczność uchwały z art. 17 Konstytucji RP oraz z art. 23, art. 35 i art. 40 § 1 pkt 8 ustawy Prawo o notariacie przez to, że Rada Izby Notarialnej w Warszawie wypowiadając się w sprawie składek miesięcznych notariuszy na potrzeby samorządu notarialnego przekroczyła swoje kompetencje ustawowe, naruszając tym samym wyłączne w tym zakresie kompetencje Krajowej Rady Notarialnej.
            Na rozprawie przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości podtrzymał zarzuty, wniosek skargi oraz argumentację przedstawioną w jej uzasadnieniu, nadto ustosunkował się do odpowiedzi Rady Izby Notarialnej w Warszawie na skargę.
            Pełnomocnik Rady Izby Notarialnej w Warszawie prof. dr hab. Hubert Izdebski podtrzymał natomiast stanowisko Rady przedstawione w odpowiedzi na skargę, wskazując przede wszystkim, iż - w ocenie Rady - zaskarżona uchwała nie miała charakteru prawotwórczego, nadto była wyrazem kompetencji rady właściwej izby notarialnej do sprawowania zarządu i rozporządzania majątkiem izby.
            Po rozpoznaniu sprawy, uwzględniając skargę Ministra Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżoną uchwałę Rady Izby Notarialnej w Warszawie. Przedstawiając ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia Sąd Najwyższy podzielił zarzuty zgłoszone przez Ministra Sprawiedliwości w skardze z dnia 1 lutego 2013r.  
             Przedmiotem drugiej ze skarg Ministra Sprawiedliwości z dnia 11 lutego 2013r. była uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Notariuszy Izby Notarialnej w Warszawie, nr 12/2012, z dnia 15 listopada 2012r. w sprawie środków zgromadzonych na Funduszach specjalnych i na Funduszu na odtworzenie majątku trwałego. Uchwała przyznawała notariuszom czynnym zawodowo w dniu jej podjęcia uprawnienie do uzyskania zwrotu niewykorzystanych składek miesięcznych uiszczonych uprzednio  przez notariuszy z tytułu przynależności do samorządu notarialnego.
            Wnosząc o uchylenie zaskarżonej uchwały Minister Sprawiedliwości zarzucił sprzeczność uchwały z art. 17 i art. 32 Konstytucji RP oraz z art. 23, art. 30 § 1, art. 35 pkt 4 i art. 40 § 1 pkt 8 ustawy Prawo o notariacie poprzez naruszenie wyłącznej kompetencji Krajowej Rady Notarialnej do ustalenia wysokości składek miesięcznych notariuszy na potrzeby samorządu notarialnego oraz zasad ich wydatkowania, naruszenie zasady samorządności i równości notariuszy, przeznaczenie środków finansowych Izby Notarialnej w Warszawie pochodzących ze składek miesięcznych notariuszy na cel sprzeczny z ustawowo określonym celem składek na potrzeby samorządu notarialnego oraz naruszenie kompetencji Rady Izby Notarialnej do rozporządzania majątkiem Izby.
            Na rozprawie przedstawiciel Ministra Sprawiedliwości podtrzymał zarzuty, wniosek skargi oraz argumentację przedstawioną w jej uzasadnieniu, nadto ustosunkował się do odpowiedzi Izby Notarialnej w Warszawie na skargę.
            Pełnomocnik Rady Izby Notarialnej w Warszawie radca prawny Andrzej Zubik podtrzymał natomiast stanowisko Izby przedstawione w odpowiedzi na skargę.
            Po rozpoznaniu sprawy, uwzględniając skargę Ministra Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy uchylił zaskarżoną uchwałę Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Notariuszy Izby Notarialnej w Warszawie z dnia 15 listopada 2012r. Przedstawiając ustnie zasadnicze powody rozstrzygnięcia Sąd Najwyższy podzielił zarzuty zgłoszone przez Ministra Sprawiedliwości w skardze z dnia 11 lutego 2013r., podkreślając zwłaszcza, iż decyzja o zwrocie niewykorzystanych składek uiszczanych przez notariuszy na podstawie uchwał Krajowej Rady Notarialnej nie mieści się w ramach kompetencji organów samorządu notarialnego do sprawowania zarządu i rozporządzania majątkiem izby notarialnej.   
            Szczegółowe motywy rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego zostaną przedstawione w pisemnym uzasadnieniu każdego z wyroków wydanych w powyższych sprawach.


[1] tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 189, poz. 1158 ze zm.

 

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Rafał Matusiak | Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 12.04.2013 15:53 | Data ostatniej modyfikacji: 15.04.2013 10:38