Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Ogłoszenia
Ogłoszenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
Ogłoszenie o otwartym Konkursie Ofert na realizację zadań publicznych z zakresu udzielania pomocy osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członkom ich rodzin w ramach dotacji celowej z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej na rok 2012.
Minister Sprawiedliwości ogłasza otwarty Konkurs Ofert na realizację zadań publicznych z zakresu udzielania pomocy osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz członkom ich rodzin na podstawie art. 43 § 2 i 9 ustawy z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. Nr 90, poz. 557 z późn. zm.), § 1 pkt 2 i 3, § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 stycznia 2012 r. w sprawie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (Dz. U. tom I poz. 49) oraz art. 5 ust. 4 pkt 2, art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o pożytku publicznym i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz. 873 z późn. zm.).
I. Rodzaje zadań.
- promowanie i wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć służących poprawie sytuacji oraz skutecznej readaptacji skazanych.
- pokrywanie kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielanie schronienia w ośrodku dla bezdomnych.
- okresową dopłatę do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny, do którego osoba ubiegająca się o pomoc ma tytuł prawny, a lokal mieszkalny nie jest użytkowany przez inne osoby.
- organizowanie i finansowanie poradnictwa prawnego, promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej.
- organizowanie i finansowanie szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pokrywanie kosztów egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.
- organizowanie i finansowanie programów podnoszących kompetencje społeczne, mających na celu przeciwdziałanie czynnikom kryminogennym, a zwłaszcza agresji i przemocy, w tym przemocy w rodzinie, oraz problemom uzależnień.
- zakup materiałów, narzędzi, wyposażenia oraz urządzeń, a także odzieży i obuwia ochronnego niezbędnych do realiza¬cji programów, o których mowa w pkt 5, oraz szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe, a także wykony¬wania pracy nieodpłatnej.
- pokrywanie kosztów związanych ze specjalistycznym leczeniem lub rehabilitacją leczniczą oraz uzyskiwaniem orzeczeń o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy.
- pokrywanie kosztów transportu specjalnego, zgodnie ze wskazaniami lekarskimi, lub przejazdów do miejsca pobytu, nauki, terapii, pracy, zwłaszcza wykonywanej nieodpłatnie.
- pokrywanie kosztów związanych z uzyskaniem dowodu osobistego oraz innych dokumentów niezbędnych do uzyskania pomocy.
- pokrywanie kosztów badań specjalistycznych wymaganych przy kwalifikowaniu do udziału w programach, o których mowa w pkt 6, szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe oraz pracy wykonywanej nieodpłatnie.
- pokrywanie kosztów grupowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków osób zakwalifikowanych do udziału w szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje zawodowe, programach wymienionych w pkt 5 oraz pracy nieodpłatnej.
- promowanie i wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć służących skutecznej readaptacji skazanych, działań o charakterze edukacyjnymi informacyjnym, organizowanie i prowadzenie szkoleń, organizowaniei i zlecanie badań naukowych do¬tyczących sytuacji osób skazanych.
- pokrywanie kosztów związanych z organizacją i udzielaniem pomocy rzeczowej w formie:
a) żywności lub bonów żywnościowych,
b) odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej,
c) biletów komunikacji publicznej,
d) leków, środków opatrunkowych i sanitarnych,
e) wyrobów medycznych, w tym przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych,
f) pomocy naukowych, dydaktycznych, książek i materiałów biurowych,
g) niezbędnych przedmiotów wyposażenia domowego lub innych przedmiotów użytku osobistego wspomagających funkcjonowanie społeczne w miejscu zamieszkania lub pobytu, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym,
h) materiałów, narzędzi i wyposażenia niezbędnego do uczestnictwa w szkoleniu zawodowym, wykonywania wyuczonego zawodu albo prowadzenia na własny rachunek działalności gospodarczej. - w szczególnie uzasadnionych wypadkach udzielanie świadczeń pieniężnych na cel wskazany przez organ udzielający pomocy
Wysokość środków publicznych na realizację wymienionych zadań w 2012. r. wynosi zł 1.800 000 (słownie: jeden milion osiemset tysięcy zł).
II. Zasady przyznawania dotacji.
- W otwartym konkursie ofert mogą brać udział zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe oraz podmioty niezliczone do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w tym stowarzyszenia, fundacje, organizacje i instytucje, kościoły i inne związki wyznaniowe, których działalność w zakresie pomocy postpenitencjarnej jest jednym z celów statutowych z wyłączeniem podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 4 w/w ustawy.
- Szczegółowe zasady przyznawania i rozliczania dotacji na realizację przedmiotowych zadań określa załącznik nr 1 do niniejszego ogłoszenia: Zasady przyznawania i rozliczania dotacji celowych na dofinansowywanie zadań publicznych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych na rok 2012, zwanymi dalej Zasadami.
III. Termin i warunki składania ofert.
- Konkurs ma charakter otwarty. Rozpatrywane będą oferty nadesłane tylko w terminie do dnia 15 kwietnia 2012 roku. Oferty złożone w późniejszym terminie nie będą rozpatrywane.
- Podmioty wymienione w pkt. II ust. 1 składają oferty, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2 niniejszego ogłoszenia.
- Kopie dokumentów należy opatrzyć poświadczeniem za zgodność z oryginałem przez osoby uprawnione do reprezentowania Oferenta – Podmiotu składającego wniosek.
- Oferty należy składać pisemnie na adres Ministerstwo Sprawiedliwości – Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 WARSZAWA lub za pośrednictwem poczty, w zamkniętych kopertach z dopiskiem "KONKURS OFERT - Fundusz Pomocy Postpenitencjarnej" (decyduje data stempla pocztowego).
IV. Termin, tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu oceny oferty
- Tryb i kryteria stosowane przy dokonywaniu oceny ofert objętych konkursem określają Zasady.
- Oferty zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez Komisję Konkursową w terminie do 25 kwietnia 2012 roku. Oferty, które nie spełniają wymogów formalnych nie zostaną zakwalifikowane do Etapu II- Ocena merytoryczna. Podmioty, które złożą oferty i w stosunku do których Komisja uzna uchybienie formalne będą wzywane do uzupełnienia brakujących dokumentów w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia.
- Ostateczna decyzja o zleceniu zadania i wysokości udzielonej dotacji celowej
w ramach konkursu, zostanie podjęta przez Dysponenta Funduszu na podstawie oceny merytorycznej ofert. Od powyższej decyzji nie przysługuje odwołanie. - Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz w BIP zostanie opublikowany wykaz wybranych do dofinansowania zadań wraz kwotą przyznanej dotacji wraz z wynikami I i II etapu.
V. Terminy i warunki realizacji zadań.
- Szczegółowe warunki realizacji, finansowania i rozliczania zadań regulować będzie umowa.
- Zadania mogą być realizowane w terminie: do 31 grudnia 2012 roku jedynie na terenie Polski. Podmioty, które będą realizować zadania od dnia 2 stycznia 2012 r. do czasu ogłoszenia wyników konkursu, finansują zadanie z własnych środków.
- Zleceniobiorca jest zobowiązany do umieszczania w materiałach promocyjnychi informacyjnych dotyczących zadania oraz na stronie internetowej informacji w formie zapisu: Sfinansowano ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Dodatkowe informacje dotyczące konkursu można uzyskać w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji, ul. F. Chopina 1, Warszawa i na stronie internetowej: http://www.ms.gov.pl/.

