Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Ogłoszenia
Interdyscyplinarne szkolenie dla sędziów, prokuratorów i psychologów
Fundacja Dzieci Niczyje serdecznie zaprasza do udziału w 20-godzinnym interdyscyplinarnym szkoleniu pt. „Dziecko – świadek szczególnej troski. Praktyka przyjaznego przesłuchiwania małoletnich świadków”. Szkolenie adresowane jest do sędziów, prokuratorów i psychologów, biorących udział w przesłuchaniach małoletnich świadków. Zapraszamy do zgłaszania się trzyosobowych zespołów (sędziego, prokuratora i psychologa), współpracujących ze sobą na terenie podległym jednemu Sądowi Rejonowemu.
Cel szkolenia:
- pogłębienie wiedzy uczestników dotyczącej dziecka – ofiary przestępstwa;
- profesjonalizacja metod przesłuchania małoletnich świadków z uwzględnieniem:
a) zasad przesłuchania dziecka w myśl art. 185 a i b,
b) zasad udzielania pomocy dziecku i jego rodzinie w toku interwencji
c) zasad budowania kontaktu i prowadzenia rozmowy z dzieckiem po doświadczeniu urazowym
Ramowy program:
- Prezentacja faz rozwojowych dziecka z uwzględnieniem rozwoju procesów poznawczych, emocjonalnych i społecznych jako ważnych wymiarów w sposobie kontaktowania się z dzieckiem.
- Wypracowanie przez grupę psychologicznego obrazu dziecka – ofiary przestępstwa z uwzględnieniem różnicy w konsekwencjach przestępstwa dokonanego w rodzinie oraz poza rodziną.
- Charakterystyka zespołu stresu pourazowego często rozpoznawanego u ofiar przestępstw.
- Ćwiczenie umiejętności budowania kontaktu przez osobę dorosłą z dzieckiem po doświadczeniu urazowym. Analiza czynników ułatwiających i utrudniających komunikację z dzieckiem.
- Warunki i sposoby prowadzenia efektywnego przesłuchania:
a) fazy przesłuchania
b) ryteria oceny wiarygodności psychologicznej zeznań małoletniego świadka
c) sposoby radzenia sobie z trudnościami w trakcie przesłuchiwania dziecka
d) pozyskiwanie informacji od rodziny na temat dziecka i jego sytuacji
e) kontakt i udzielenie informacji rodzinie dziecka ofiary przemocy
Forma szkolenia: 20 godzin zajęć seminaryjno-warsztatowych. Uczestnicy współtworzą materiał oraz analizują swoje dotychczasowe doświadczenia. W trakcie szkolenia wykorzystywane są również materiały szkoleniowe w postaci filmów edukacyjnych dotyczących przesłuchiwania dzieci – świadków.
Prowadzący: Zajęcia poprowadzą specjaliści Fundacji Dzieci Niczyje na co dzień zajmujący się diagnozą i terapią dzieci krzywdzonych, a także uczestniczący w przesłuchaniach z ich udziałem.
Planowane terminy: 14 - 15.11
Miejsce szkolenia: Warszawa, Centrum Pomocy Dzieciom „Mazowiecka”, ul. Mazowiecka 12 lok. 25
Koszty: Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają salę szkoleniową, materiały oraz przerwy kawowe i obiadowe. Koszty podróży oraz noclegu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Zgłoszenia (do pobrania poniżej) wraz z wypełnionymi ankietami prosimy przesyłać drogą mailową na adres: maria.sierakowska@fdn.pl do dnia 2 listopada 2011 roku. W razie dodatkowych pytań – proszę kontaktować się z Marią Sierakowską, dzwoniąc pod nr tel. (22) 616 03 14, lub pisząc na wskazany adres email.
UWAGA! !
Przyjmujemy zgłoszenia trzyosobowych zespołów - na jednym formularzu. Zgłoszenia pojedynczych osób nie będą rozpatrywane.
