Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Ogłoszenia
Informacja
Po rozpoznaniu skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 listopada 2010r., sygn. akt VI SA/Wa 1155/10 Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 10 czerwca 2011 r. o sygn. akt II GSK 240/11 stwierdził, iż regulacja wynikająca z treści art. 68 ust. 6a ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188 z późn. zm.) w zw. z art. 138 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) uprawnia Ministra Sprawiedliwości w postępowaniu odwoławczym toczącym się w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów do wydania rozstrzygnięcia co do istoty sprawy. Tym samym Sąd potwierdził, iż Minister Sprawiedliwości uwzględniając odwołanie kompetentny jest uchylić uchwały organów samorządowych i dokonać wpisu na listę adwokatów.
Naczelny Sąd Administracyjny, podzielając argumenty zawarte w skardze kasacyjnej wymienionym wyrokiem uchylił zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania temu Sądowi.
W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, iż stosowanie do przepisu art. 68 ust. 6a Prawa o adwokaturze od uchwały Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów służy zainteresowanemu odwołanie do Ministra Sprawiedliwości, zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego. Natomiast od ostatecznej decyzji Ministra Sprawiedliwości zainteresowanemu oraz Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej służy skarga do sądu administracyjnego (art. 68 ust. 6 Prawa o adwokaturze).
Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego sformułowanie „służy odwołanie” zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego jednoznacznie wskazuje, że Minister Sprawiedliwości jest organem odwoławczym, a do wniesienia odwołania i rozpatrzenia go przez Ministra mają zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Brak jest jakichkolwiek powodów ażeby w tym sformułowaniu doszukiwać się treści, iż przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego stosuje się wyłącznie do wniesienia odwołania, a nie do jego rozpatrzenia przez Ministra. Oznacza to, że Minister Sprawiedliwości w razie wniesienia odwołania rozpatruje sprawę tak, jak każdy organ odwoławczy w postępowaniu administracyjnym. Istota postępowania odwoławczego polega na tym, że organ odwoławczy rozpoznaje sprawę i wydaje rozstrzygnięcie, przy czym rodzaj rozstrzygnięcia określa art. 138 Kodeksu postępowania administracyjnego.
Wyłączenie stosowania w sprawach w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów któregokolwiek z rozstrzygnięć wymienionych w tym przepisie wymagałoby wykazania, że wynika to z określonego przepisu. Takiego przepisu nie ma w ustawie – Prawo o adwokaturze. W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego jest wręcz przeciwnie – ustawa ta nakazuje Ministrowi załatwić sprawę zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego