Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości
Miłosz Podleśny
Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny
Zbigniew Ziobro (ur. 18 sierpnia 1970 r. w Krakowie) – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim, ukończył aplikację prokuratorską w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.
W 2000 r. został powołany przez Ministra Sprawiedliwości, Lecha Kaczyńskiego, na stanowisko sekretarza zespołu ds. nowelizacji kodyfikacji prawa karnego, następnie podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości (2001 r.). W latach 2005-2007 Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny. W roku 2006 otrzymał tytuł Człowieka Roku tygodnika „Wprost”.
Poseł na Sejm IV, V i VI kadencji (w latach 2003-2004 członek komisji śledczej ds. tzw. „afery Rywina”), następnie poseł do Parlamentu Europejskiego (2009-2014), gdzie zasiadał w Komisji Prawnej. W 2015 r. ponownie uzyskał mandat posła na Sejm RP. Założyciel i prezes partii Solidarna Polska.
Żonaty, ojciec dwóch synów.
Patryk Jaki
Sekretarz Stanu
Patryk Jaki (ur. 11.05.1985 r. w Opolu) – absolwent studiów politologicznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2005 r. został wybrany na radnego miasta Opola V i VI kadencji. Był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej oraz szefem klubu radnych, członkiem komisji doraźnych: bezpieczeństwa i porządku, ochrony środowiska, ds. Euro 2012 oraz opiniującej kandydatów na ławników. Laureat Fundacji im. K. Adenauera: „Lider Samorządu” (program fundacji na rok 2007).
Poseł na Sejm RP VII, VIII Kadencji - członek Komisji Gospodarki, Delegat Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej do współpracy z Parlamentem Litwy, Wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku.


Michał Wójcik
Sekretarz Stanu
Michał Wójcik - (ur. 17 kwietnia 1971 r. w Krakowie). Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Poseł na Sejm V i VIII kadencji.
W wyborach parlamentarnych w 2005 r. został wybrany na posła. Przewodniczył stałej Podkomisji Rzemiosła i Usług, zasiadał w Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Komisji Nadzwyczajnej „Solidarne Państwo”. W wyborach parlamentarnych w roku 2015 uzyskał mandat poselski z okręgu katowickiego. Zasiada w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Społecznej i Rodziny. Trzykrotnie wybrany na radnego do Sejmiku Śląskiego.
Żonaty, jedno dziecko.

Marcin Warchoł
Podsekretarz Stanu
Marcin Warchoł (ur. 13 lipca 1980 r. w Nisku) – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk prawnych, adwokat. Ukończył Szkołę Prawa Włoskiego i Europejskiego przy Wydziale Prawa UW i Wydziale Prawa w Catanii i Mediolanie. W latach 2006 – 2007 był asystentem Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, a od 2009 r. Rzecznika Praw Obywatelskich dr Janusza Kochanowskiego.
Jest zastępcą Dyrektora Instytutu Prawa Karnego na Wydziale Prawa i Administracji UW, wiceprzewodniczącym Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów i Doktorantów UW, wiceprezesem Fundacji Ius et Lex oraz opiekunem naukowym koła studentów na Wydziale Prawa i Administracji UW “Dobro Wspólne”.
Stypendysta Instytutu Maxa Plancka we Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech w dziedzinie prawa karnego.
Autor wielu publikacji naukowych w języku polskim i niemieckim z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego.
Żonaty, jedno dziecko.

Łukasz Piebiak
Podsekretarz Stanu
Łukasz Piebiak (ur. 28 listopada 1976 r. w Lublinie) – sędzia, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył studium podyplomowe „Prawo Europejskie dla Sędziów” – Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, studium podyplomowe „Ekonomia i prawo gospodarcze dla sędziów” – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz studia podyplomowe z zakresu prawa konstytucyjnego dla sędziów - Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury i Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
Do chwili powołania członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” odpowiedzialny za kierowanie zespołem ds. ustroju sądów, wiceprzewodniczący zespołu informacyjnego i międzynarodowego, reprezentant Polski w pracach MEDEL (Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy na rzecz Demokracji i Wolności).
W latach 2009-2010 pracował w zespole ekspertów ds. reformy wymiaru sprawiedliwości powołanym przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 2011 r. stały współpracownik Banku Światowego przy przygotowywaniu raportów Doing Business w kategoriach Enforcing Contracts oraz Resolving Insolvency.
Prowadził wykłady i szkolenia dla adwokatów, radców prawnych, aplikantów aplikacji ogólnej i sędziowskiej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, aplikantów radcowskich i adwokackich a także asystentów sędziów, referendarzy i urzędników sądowych.
Autor wielu publikacji m.in. z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego.
Żonaty, ojciec trzech córek i syna.

Michał Woś
Podsekretarz Stanu
Michał Woś (ur. 08.02.1991 r. w Raciborzu) – prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 2016 r. był szefem Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości. Członek Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
W 2014 roku został wybrany na radnego miasta Racibórz, był wiceprzewodniczącym Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego oraz członkiem Komisji Oświaty.
Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. Fundacją Jacka Maziarskiego prowadzącą Akademię Skolimowską, Studentami dla Rzeczypospolitej, Stowarzyszeniem im. Św. Ivo Helory. Założyciel i wiceprezes „Signum Temporis. Stowarzyszenia do Rzeczy”.
Inicjator Pracowni Liderów Prawa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Stypendysta Prezesa Rady Ministrów, wyróżniony Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.

Gen. Jacek Kitliński
Dyrektor Generalny Służby Więziennej
Gen. Jacek Kitliński ukończył Wydział Społeczno-Pedagogiczny Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania i Dowodzenia Akademii Obrony Narodowej oraz studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim.
Zdał egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa. Ukończył specjalistyczne kursy z zakresu pomocy psychologicznej w Instytucie Psychologii Zdrowia i Trzeźwości w Warszawie, a także w zakresie praw i wolności człowieka – organizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka.
Służbę rozpoczął w roku 1993 jako młodszy wychowawca w Zakładzie Karnym w Żytkowicach. W roku 1995 został przeniesiony do Zakładu Karnego w Rzeszowie.
Od roku 2000 pełnił służbę na stanowisku inspektora i starszego inspektora Biura Penitencjarnego Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie. W roku 2003 powraca do Rzeszowa na stanowisko specjalisty ds. penitencjarnych w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej, które dzieli z funkcją rzecznika prasowego podkarpackiej Służby Więziennej.
1 stycznia 2007 roku zostaje Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Rzeszowie, a z dniem 25 marca 2013 r. powołany na stanowisko zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
Radosław Płucisz
Dyrektor Generalny Ministerstwa Sprawiedliwości