Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Spotkanie ministrów sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej i Beneluxu
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak reprezentowali Polskę na dwudniowym (24-25 września) spotkaniu ministrów sprawiedliwości Grupy Wyszehradzkiej oraz Beneluxu.
W rozmowach, które miały miejsce w Budapeszcie, na zaproszenie Ministra Sprawiedliwości Węgier wzięli udział ministrowie sprawiedliwości Polski, Czech, Słowacji, Belgii, Holandii i Luksemburga.
W stolicy Węgier, które sprawują obecnie prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej, ministrowie sprawiedliwości dyskutowali o pomocy ofiarom przestępstw i modelach skutecznych systemów pomocy prawnej.
Podczas dyskusji podkreślono konieczność zapewnienia ochrony i wsparcia dla ofiar terroryzmu. Planowane jest zacieśnienie europejskiej współpracy w tym zakresie. Ministrowie pozytywnie odnieśli się do idei wykorzystania już istniejącej sieci Praw Ofiar Przestępstw jako platformy wymiany informacji.
Tematem rozmów była również nowo tworzona tzw. Prokuratura Europejska. Zwrócono uwagę na konieczność zapewnienia efektywności przyszłej współpracy pomiędzy Prokuraturą Europejską a dobrze funkcjonującym w ramach Unii Europejskiej Eurojustem.
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę na fakt, że konieczne jest zagwarantowanie równorzędnej pozycji obu instytucji, tak aby powstanie Prokuratury Europejskiej nie doprowadziło do marginalizacji Eurojustu.
Eurojust został utworzony w 2002 r. w celu wzmocnienia walki z poważną przestępczością zorganizowaną w Unii Europejskiej. Jego misją jest wspieranie i wzmacnianie współpracy oraz koordynacji działań krajowych organów wymiaru sprawiedliwości w walce z przestępczością ponadgraniczną dotykającą kraje Unii Europejskiej. Każde państwo członkowskie posiada w Eurojuście swego przedstawiciela. Polskim reprezentantem jest prokurator Prokuratury Krajowej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości