Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Wiceminister Łukasz Piebiak na nieformalnym spotkaniu ministrów sprawiedliwości Unii Europejskiej
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak reprezentował Polskę na spotkaniu unijnej Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (JHA) w Tallinie. W stolicy Estonii, która sprawuje obecnie prezydencję Unii Europejskiej, ministrowie sprawiedliwości krajów UE dyskutowali o kierunku dalszych prac prowadzonych obecnie w Radzie.
Rada potwierdziła mandat Grupy Roboczej ds. Wymiany Informacji i Ochrony Danych (DAPIX). Grupa ta prowadzi obecnie prace nad przyjęciem wspólnego dla Unii Europejskiej stanowiska w sprawie przechowywania danych telekomunikacyjnych. Ministrowie zgodzili się, że w kolejnych miesiącach Grupa powinna przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania, w tym również te związane z pracami legislacyjnymi nad projektem rozporządzenia e-Privacy w sprawie ochrony prywatności w łączności elektronicznej.
Ministrowie zgodzili się również, co do konieczności dalszego prowadzenia prac nad „dyrektywą towarową”, która ma wprowadzić jednolity w całej UE standard ochrony konsumenckiej dla sprzedaży tradycyjnej i online.
Tematem rozmów była również przyszłość e-sprawiedliwości, czyli informatyzacji postępowania sądowego. W szczególności zwrócono uwagę na rozwój systemu e-CODEX, jako narzędzia wymiany informacji w obszarze wymiaru sprawiedliwości pomiędzy państwami członkowskimi UE. Zagadnienie to stanowi jeden z priorytetów prezydencji estońskiej.
Ministrowie dyskutowali ponadto, nad formą instrumentu prawnego dotyczącego wzajemnego uznawania nakazów konfiskaty. Projekt ten, przedłożony przez KE jako rozporządzenie na początku 2017 r., pomimo postępu negocjacyjnego nie zyskał jak dotąd konsensusu co do właściwej formy aktu prawnego.