Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Wiceminister Łukasz Piebiak na posiedzeniu Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości
2017-06-09
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak uczestniczył w Luksemburgu w obradach Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
Podczas dwudniowego posiedzenia (8-9 czerwca) dyskutowano między innymi nad kwestiami związanymi z bezpieczeństwem. Rada przyjęła ogólne założenia do projektu dyrektywy o zwalczaniu prania brudnych pieniędzy. Projekt, wynegocjowany w całości w okresie prezydencji maltańskiej, został poparty przez wszystkie delegacje z wyjątkiem Austrii i Grecji.
Rada zaaprobowała również generalny kształt projektu dyrektywy o dostarczaniu treści cyfrowych. Podkreślono, że projekt zachowuje wysoki poziom ochrony konsumentów, a jednocześnie uwzględnia potrzeby innowacji i rozwoju rynku cyfrowego oraz nie narzuca nadmiernych obciążeń na przedsiębiorców - dostawców treści i usług cyfrowych. Wiceminister Łukasz Piebiak wskazał, że projekt stanowi wyważony kompromis pomiędzy interesami przedsiębiorców i konsumentów oraz pomiędzy stanowiskami państw członkowskich.
Podjęto również temat rozwoju współpracy w cyberprzestrzeni. Zdecydowana większość delegacji opowiedziała się za koniecznością przedstawienia przez Komisję Europejską projektu w tej dziedzinie, umożliwiającego efektywny dostęp do dowodów w formie elektronicznej (e-dowodów) w postępowaniach transgranicznych.
Rozmawiano też o zmianie rozporządzenia o jurysdykcji, uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej (Bruksela IIa). Zwracano przede wszystkim uwagę na zagwarantowanie wysłuchania dziecka w każdej sprawie objętej tą regulacją.
Rada przyjęła ogólne założenia projektu rozporządzenia ustanawiającego Prokuraturę Europejską. Polska nie przystąpi do projektowanej instytucji.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Jerzy Kubrak |
Edytor: Jerzy Kubrak
Data wytworzenia: 09.06.2017 |
Data dodania: 09.06.2017 16:08 |
Data ostatniej modyfikacji: 09.06.2017 16:22