Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Minister Sprawiedliwości na polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych
Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wziął udział w polsko-słowackich konsultacjach międzyrządowych, które odbyły się w Warszawie pod przewodnictwem Premier Beaty Szydło i Premiera Republiki Słowackiej Roberta Fico.
Słowacja to dla Polski ważny partner polityczny i gospodarczy. Przeprowadzone wczoraj (31 maja) rozmowy dotyczyły między innymi wymiany doświadczeń w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości.
Podczas spotkania z Lucią Žitňanską, Wicepremier i Minister Sprawiedliwości Republiki Słowackiej, Zbigniew Ziobro dobrze ocenił współpracę polskich i słowackich ekspertów na forum Unii Europejskiej. Zaznaczył, że przebiega ona w konstruktywnej atmosferze i wyraził satysfakcję ze wspólnego budowania solidarności w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
Minister przybliżył założenia reformy polskiego sądownictwa. Wskazał, że proponowane zmiany dotyczą różnych obszarów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, począwszy od etapu kształcenia sędziów, realizowanego w Polsce przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, poprzez funkcjonowanie sądów, w kontekście usprawnienia zarządzania nimi bez wkraczania w sferę orzeczniczą, aż do demokratyzacji wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Zbigniew Ziobro podkreślił, że reforma nie narusza gwarantowanej Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej zasady niezależności sędziów, a w pracach ustawodawczych brane są pod uwagę akty prawa międzynarodowego, takie jak Europejska Konwencja Praw Człowieka, a także wytyczne różnych organizacji międzynarodowych, na przykład Rady Konsultacyjnej Sędziów Europejskich (CCJE).
W rozmowach wzięli udział Marcin Warchoł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości i Tomasz Darkowski, Dyrektor Departamentu Legislacyjnego, a ze strony słowackiej - Michal Kotlárik, Dyrektor Generalny Departamentu Prawa Międzynarodowego.
W czasie konsultacji oceniono, że Polskę i Słowację łączy wspólne spojrzenie na wiele spraw europejskich. Spotkania w tej formule będą kontynuowane.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości