Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Wiceminister Łukasz Piebiak na międzynarodowej konferencji o mediacji
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak wziął dziś (31 marca) udział na Uniwersytecie Warszawskim w międzynarodowej Konferencji GPC Warsaw - „Kształtowanie przyszłości alternatywnego rozwiązywania sporów i lepszego dostępu do wymiaru sprawiedliwości”.
- Alternatywne rozwiązywanie sporów, w tym mediacja, zmniejszają liczbę spraw rozstrzyganych w sądach powszechnych, przyspieszają rozpoznawanie, znacząco obniżają koszty ponoszone przez strony i zwiększają kulturę prawną - powiedział wiceminister sprawiedliwości w wystąpieniu, które poprzedziło debatę.
- Dzisiejsze wydarzenie stwarza okazję do wspólnego ukierunkowania rozwoju alternatywnych metod rozwiązania sporów, tak aby służył on lepszemu dostępowi do wymiaru sprawiedliwości w Polsce – dodał.
Efekt działań
Łukasz Piebiak podkreślił, że Ministerstwo Sprawiedliwości popiera wszelkie działania dążące do odciążania sędziów od spraw, które niekoniecznie muszą być przedmiotem postępowania sądowego oraz umożliwiające stronom zawarcie satysfakcjonującego porozumienia.
W efekcie podjętych przez ministerstwo działań, liczba spraw skierowanych przez sądy do mediacji wzrosła z 17 811 w 2015 r. do 24 105 w 2016 r. W ubiegłym roku powodzeniem zakończyło się 5 246 mediacji – to o ponad 900 przypadków lepszy wynik niż rok wcześniej. Wskaźnik skuteczności mediacji w sprawach gospodarczych wzrósł w tym czasie z około 11 proc. do ponad 13 proc., co dowodzi jak bardzo jest to atrakcyjna i szybka metoda dochodzenia roszczeń.
- Mam nadzieję, że ta widoczna zmiana jest dobrą prognozą trwałych zmian kultury rozwiązywania sporów gospodarczych w Polsce – zaznaczył Łukasz Piebiak.
Światowe przedsięwzięcie
Konferencja GPC Warsaw dotyczy przede wszystkim sporów gospodarczych. Uczestniczą w niej przedsiębiorcy, prawnicy, arbitrzy w postępowaniach polubownych, mediatorzy, a także przedstawiciele instytucji państwowych i świata nauki. Spotkanie ma niecodzienną formę - dyskutanci mogą za pomocą urządzeń mobilnych wziąć udział w ankietach i głosowaniach dotyczącym różnych metod rozstrzygania i rozwiązywania sporów. Wyniki są wyświetlane na monitorach i na bieżąco omawiane przez panelistów.
Konferencje w podobnej formule przeprowadzane są, z inicjatywy organizacji non-profit International Mediation Institute, w ponad trzydziestu krajach na całym świecie. Zbiorcze wyniki ankiet zostaną pod koniec 2017 roku opracowane w postaci ogólnoświatowych wniosków. Celem przedsięwzięcia jest polepszenie dostępu do wymiaru sprawiedliwości oraz podniesienie jakości postępowań sądowych, mediacji i arbitrażu w sprawach cywilnych i gospodarczych.
Partnerem strategicznym warszawskiej konferencji jest Ministerstwo Sprawiedliwości.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości