Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Wyjaśnienie nieprawdziwych informacji dotyczących kar za niezgłoszony „ubój świń”
W związku z opublikowaniem w dniu 4 marca 2017 roku na portalu internetowym fakt.pl materiału prasowego zatytułowanego „Więzienie za niezgłoszony ubój świni? Rolnicy oburzeni!”, zawierającego nieprawdziwe informacje i sugestie dotyczące Ministerstwa Sprawiedliwości, które rzekomo chce zaostrzenia kar za niezgłoszony ubój świń informujemy.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie wprowadza żadnych zmian w obowiązkach związanych z ubojem zwierząt przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny.
Zmiany, które przewiduje ministerialny projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy – Kodeks karny polegają zasadniczo na podniesieniu kar do 3 lub 5 lat pozbawienia wolności w dokładnie tych samych sytuacjach (za te same czyny), w których obecnie przewidziane jest zagrożenie karne w wysokości 2 i 3 lat pozbawienia wolności.
Nie jest prawdą, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić karę 3 lat pozbawienia wolności za „ubicie świni bez zezwolenia”. Przepisy karne z ustawy o ochronie zwierząt nie mają zastosowania w takich sytuacjach i Ministerstwo Sprawiedliwości nie planuje żadnej zmiany przepisów w tym zakresie. Przepisy karne zmieniane przez Ministerstwo Sprawiedliwości nie mają zastosowania do braku zgłoszenia uboju.
Celem przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości nowelizacji jest zaostrzenie kar grożących osobom, które znęcają się nad zwierzętami lub zabijają je wbrew obowiązującym przepisom oraz robią to ze szczególnym okrucieństwem. Jest to odpowiedź na kolejne szokujące przypadki bestialskiego traktowania zwierząt domowych ujawniane przez media. Poza podniesieniem wysokości kary pozbawienia wolności nowelizacja przewiduje także oddziaływanie poprzez świadomość nieuchronności kary. W przypadku stwierdzenia przestępstwa znęcania się nad zwierzęciem sąd będzie zobowiązany (a nie jak dotychczas będzie miał taką możliwość) do orzekania nawiązki od sprawcy czynu, ale nie dotyczy to przypadków uboju bez zgłoszenia.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości