Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Omówienie wyników egzaminów wstępnych na aplikację
28 lutego 2017 r. w Popowie k. Warszawy odbyła się dziewiąta Konferencja Ministra Sprawiedliwości z Dziekanami Wydziałów Prawa uczelni publicznych i niepublicznych.
Konferencja poświęcona była omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które odbyły się 24 września 2016 r. oraz konkursu na aplikację ogólną prowadzoną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, który odbył się w dniach 26 października oraz 23 listopada 2016 r.
Uroczystego otwarcia dokonali Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Marcin Warchoł oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Łukasz Piebiak.
Przedstawiona na konferencji prezentacja wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą obejmowała m.in. analizę stopnia trudności pytań i profilu osób przystępujących do egzaminów, wyniki egzaminu na aplikacje absolwentów poszczególnych uczelni wyższych, porównanie zdawalności egzaminów przez absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Najwyższą zdawalność spośród absolwentów z 2016 r., podobnie jak w latach wcześniejszych, osiągnęli absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (77,3%). Drugie w kolejności wyniki uzyskali absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego (70,7%), a następnie absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (60,8%).
Prezentacja wyników konkursu na aplikację ogólną prowadzoną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury pokazała profil absolwentów aspirujących do wykonywania w przyszłości zawodu sędziego i prokuratora.
W konferencji uczestniczyli dziekani 30 uniwersytetów i innych uczelni wyższych prowadzących studia na kierunku prawo. Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury reprezentowali: dyrektor szkoły Małgorzata Manowska i wicedyrektor Rafał Dzyr. Obecni byli również przedstawiciele samorządu zawodowego adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego, a także członkowie zespołów przygotowujących testy na egzaminy.