Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Porozumienie dla krzewienia historii Żołnierzy Wyklętych
Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki uczestniczył dzisiaj (23 lutego) w podpisaniu porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL a Wojskowym Biurem Historycznym im. Gen. Kazimierza Sosnkowskiego. Uroczystość miała miejsce w dawnym Areszcie Śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie powstanie siedziba Muzeum.
Porozumienie dotyczy współdziałania Muzeum i Wojskowego Biura Historycznego przy projektach edukacyjnych, mających na celu popularyzację historii Żołnierzy Wyklętych. Chodzi również o udostępnianie materiałów archiwalnych, które zostaną wykorzystane do tworzenia ekspozycji stałej Muzeum.
- Mam nadzieję, że to porozumienie pozwoli na stworzenie instytucji o ponadczasowym charakterze, która stanie się jedną z największych i najpiękniejszych placówek muzealnych w Europie oraz będzie niosła za sobą również takie wartości jak odwaga, poświęcenie za naród, prawdziwy patriotyzm. Ufam, że Muzeum będzie je przekazywać kolejnym pokoleniom- powiedział Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, który symbolicznie parafował treść umowy.
- 1 marca w święto Żołnierzy Wyklętych symbolicznie otworzymy drzwi do nowej placówki mieszkańcom Warszawy i całej Polski. Te drzwi zostaną już otwarte na zawsze – dodał.
Dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, pokazał podczas uroczystości kilka nieznanych wcześniej historykom dokumentów z lat 40., związanych ze zwalczaniem oddziałów partyzanckich przez Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także teczki personalne między innymi gen. Augusta Fieldorfa, mjr. Zygmunta Szendzielarza, mjr. Adama Lazarowicza i rtm. Witolda Pileckiego.
- Dla Wojskowego Biura Historycznego podpisanie porozumienia z Muzeum jest olbrzymim zaszczytem. To pierwsze porozumienie, jakie Wojskowe Biuro Historyczne podpisuje z inną instytucją, o charakterze edukacyjnym i muzealnym - zaznaczył Sławomir Cenckiewicz.
Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz podkreślił, jak ważnym zadaniem dla przyszłych pokoleń Polaków jest zbudowanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych.
- To Muzeum połączy dwa światy. Świat Żołnierzy Wyklętych i świat ludzi Solidarności, którzy razem przynieśli Polsce wolność. Porozumienie z Wojskowym Biurem Historycznym jest ważnym elementem tworzenia wystawy Muzeum – powiedział.
Dyrektor zachęcił również do aktywnego udziału w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości