Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
„Mediacje w życiu młodzieży” – debata pod patronatem Ministra Sprawiedliwości
Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a także ich opiekunowie, gościli dzisiaj (9 lutego) w Ministerstwie Sprawiedliwości na debacie „Mediacje w życiu młodzieży”. Dyskusji towarzyszyły warsztaty, w trakcie których uczniowie od strony praktycznej poznawali mediacyjne metody rozwiązywania konfliktów.
- Projekt jest niezmiernie ciekawy. Dziękuję, że bierzecie w nim udział – mówił wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
Z inicjatywą wyszło biuro senatora prof. Jana Żaryna, a patronat nad przedsięwzięciem objął Minister Sprawiedliwości. W debacie (pierwsza jej część odbyła się 8 lutego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) łącznie wzięło udział 300 uczniów powiatu legionowskiego.
Nauka mediacji
W realizację projektu włączyła się grupa młodzieży i nauczycieli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie, co stanowi dobry przykład działań o charakterze regionalnym, mających na celu rozwijanie edukacji prawnej młodzieży oraz popularyzację mediacji.
- Mediacja to oszczędność czasu i pieniędzy dla wszystkich, również dla instytucji państwowych. W czasach, kiedy jesteśmy tak mocno ze sobą skonfliktowani, w różnych sytuacjach, czy to prywatnych, czy zawodowych lub społecznych, należy uczyć się tego instrumentu, poznawać go, a potem stosować w życiu. I do tego bardzo gorąco zachęcam - podkreślił wiceprezydent Legionowa Piotr Zadrożny.
Praktyczne ćwiczenia
W spotkaniu wzięli udział pracownicy resortu sprawiedliwości specjalizujący się w tematyce mediacji: wicedyrektor Departamentu Strategii i Funduszy Europejskich Aneta Jakubiak-Mirończuk oraz sędzia Krzysztof Piaseczny. Między innymi uczestniczyli w interpretacji scenek filmowych i odgrywanych przez uczniów, tak by w sposób praktyczny i skuteczny pokazać znaczenie mediacji i sposoby jej stosowania przy rozwiązywaniu konfliktów.
- Mediator musi być bezstronny i neutralny. Ma pomagać tak, aby ludziom w konflikcie przywrócić racjonalność postępowania. Żeby zaczęli komunikować się bez wzajemnego obrażania. Wartość mediacji jest taka, że nawet gdy strony nie dochodzą do porozumienia, w przyszłości zachowują się bardziej racjonalnie – wyjaśniała Aneta Jakubiak-Mirończuk.
Debata służyła popularyzacji mediacji w środowisku szkolnym, jako sposobu polubownego rozwiązywania konfliktów. W projekcie chodzi również o uczulenie dzieci na znaczenie empatii w codziennym życiu oraz o zachęcenie młodzieży do rozwijania umiejętności pracy w grupie.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości