Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Posiedzenie Rady Unii Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (Bruksela, 13-14 października)
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak wziął udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.
W pierwszym dniu obrad Rada przyjęła projekt dyrektywy w sprawie pomocy prawnej z urzędu. Dyrektywa gwarantuje każdej osobie podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa (z wyłączeniem drobnych przestępstw, np. wykroczeń drogowych) pomoc obrońcy z urzędu jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem (np. przez policję). Przewiduje także pomoc obrońcy z urzędu w przypadku wydania Europejskiego Nakazu Aresztowania, zarówno w państwie wydającym, jak i wykonującym nakaz. Zgodnie z tym, osoba zatrzymana np. w Niemczech na podstawie ENA wydanego we Francji będzie mogła żądać przyznania obrońcy z urzędu zarówno w Niemczech, jak i we Francji.
Podczas posiedzenia Rady odbyła się także debata nad projektem dyrektywy w sprawie zwalczania nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii za pośrednictwem prawa karnego (dyrektywa PIF). Państwa członkowskie odniosły się do koncepcji objęcia oszustw związanych z VAT zakresem dyrektywy, bądź zakresem kompetencji Prokuratury Europejskiej.
Prezydencja przedstawiła kolejny pakiet przepisów rozporządzenia o ustanowieniu Prokuratury Europejskiej. Dalsze prace będą prowadzone na poziomie szerpów, czyli specjalnych przedstawicieli ministerstw ds. sprawiedliwości.
Komisja Europejska przedstawiła też informację na temat postępów w pracach nad dyrektywą reformującą system ECRIS (europejski system przekazywania informacji z rejestrów karnych). W toku negocjacji w ramach Rady zdecydowano się na wybór zcentralizowanego modelu ECRIS, co wiąże się z koniecznością przedstawienia przez KE zmodyfikowanej propozycji nowelizacji tego instrumentu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości