Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Informacje

Narada z przewodniczącymi wydziałów i sekcji penitencjarnych sądów okręgowych oraz przedstawicielami Służby Więziennej

2016-10-14
Narada z przewodniczącymi wydziałów i sekcji penitencjarnych sądów okręgowych oraz przedstawicielami Służby Więziennej
zdjęcia: Centralny Zarząd Służby Więziennej
Narada z przewodniczącymi wydziałów i sekcji penitencjarnych sądów okręgowych oraz przedstawicielami Służby Więziennej
zdjęcia: Centralny Zarząd Służby Więziennej

12-14 października 2016 r. odbyła się narada z przewodniczącymi wydziałów i sekcji penitencjarnych sądów okręgowych oraz przedstawicielami Służby Więziennej. Naradzie przewodniczyli Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki, Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Mirosław Przybylski, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

- Jesteście Państwo jedynym organem wykonawczym, który z założenia kodeksowego, w sposób systemowy ocenia i nadzoruje pracę Służby Więziennej – zwrócił się do przedstawicieli sądów penitencjarnych gen. Jacek Kitliński - dlatego nasze spotkania mają szczególny wymiar i praktyczny charakter służący wypracowaniu optymalnych metod współpracy oraz praworządnego postępowania z osobami pozbawionymi wolności. Jestem głęboko przekonany, że jednym z podstawowych wskaźników skuteczności wymiaru sprawiedliwości jest efektywne wykonywanie orzeczeń sądowych i sprawność działania organów postępowania wykonawczego. Szeroki krąg podmiotów uprawnionych i zobowiązanych do działania w procesie wykonywania orzeczeń wskazuje, że jest to proces złożony, wymagający zaangażowania i współdziałania na wielu płaszczyznach oraz kojarzenia środków i sił wielu organów państwowych i organizacji społecznych.

W toku narady omówiono problematykę wykonania kary pozbawienia wolności w świetle orzecznictwa sądów penitencjarnych i wykonawczych, wybrane zagadnienia związane z wykonywaniem kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w Systemie Dozoru Elektronicznego, a także przedstawiona została analiza orzecznictwa sądów cywilnych w zakresie naruszeń praw osadzonych w jednostkach penitencjarnych i odpowiedzialności Skarbu Państwa na podstawie wybranych orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz raport Rzecznika Praw Obywatelskich z działalności Krajowego Mechanizmu Prewencji. Ponadto przedstawiona została, monitorowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, sytuacja osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie w jednostkach penitencjarnych i ocena działań zapobiegających zdarzeniom nadzwyczajnym.

Problemy ustrojowe, praktyczne oraz aspekty techniczne związane z wykonywaniem kar, środków karnych i zabezpieczających w systemie dozoru elektronicznego omówili Dyrektor Biura Dozoru Elektronicznego gen. Paweł Nasiłowski i koordynator działań Kuratorskiej Służby Sądowej przy wykonywaniu kary w Systemie Dozoru Elektronicznego Barbara Wilamowska. Trudności w realizacji czynności administracyjnych związanych z wykonywaniem kary pozbawienia wolności na przykładzie wybranych zagadnień przedstawił Dyrektor Biura Informacji i Statystyki CZSW płk Roman Wiśniewski. Projektowane zmiany Kodeksu karnego wykonawczego z perspektywy Służby Więziennej omówił Dyrektor Biura Prawnego Michał  Zoń.

Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki odniósł się do zagadnień omawianych podczas narady. Podkreślił jak ważnym elementem w skutecznej resocjalizacji oraz przeciwdziałaniu powrotności skazanych do przestępstwa jest szeroko rozumiana współpraca Służby Więziennej z sądownictwem. Minister przypomniał również o szczególnej roli jaką w procesie readaptacji, po wyjściu osadzonego z więzienia, odgrywają m.in. kuratorzy, doradcy zawodowi, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele pozarządowych organizacji świadczących pomoc byłym skazanym.

 

Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości 

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Wydział Komunikacji | Edytor: Milena Domachowska
Data wytworzenia: 14.10.2016 | Data dodania: 14.10.2016 14:27 | Data ostatniej modyfikacji: 14.10.2016 14:55