Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Odpowiedź na publikację „Faktów” TVN
Nie ma i nie było w Ministerstwie Sprawiedliwości planów zmierzających do tego, by „obywatele mieli korygować wyroki sądów”. Informacja o tym, podana 12 września 2016 r. w „Faktach” TVN, jest nieprawdziwa.
Udział „czynnika społecznego”, o którym wspomniał autor materiału, pan redaktor Maciej Knapik, jest brany pod uwagę – jako jeden z możliwych wariantów – tylko i wyłącznie w aspekcie opracowania nowej formuły odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Chodzi jedynie o to, by zapewnić większy obiektywizm w postępowaniach, którymi dziś zajmuje się we własnym gronie korporacja sędziowska. Nie ma jednak planów, aby włączać w te postępowania przypadkowe i niekompetentne osoby, jak sugerował materiał TVN.
Tym bardziej fałszywe jest stwierdzenie, jakoby „czynnik społeczny” miał korygować wyroki sądów powszechnych, a także komentarz do tej nieprawdziwej tezy wygłoszony w materiale TVN przez pana profesora Andrzeja Zolla: „Był kiedyś taki proces, w którym lud krzyczał ukrzyżuj go, i ten, który decydował, dał władzę ludowi”.
Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do redakcji „Faktów” TVN o sprostowanie błędnej informacji, podanej bez zweryfikowania jej w ministerstwie. Prosi też innych dziennikarzy o to, żeby jej nie powielać i nie wprowadzać w ten sposób w błąd opinii publicznej.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości