Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Wiceminister sprawiedliwości na konferencji dotyczącej konfiskaty
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, na zaproszenie Komisji Europejskiej, bierze udział w konferencji na temat zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa, która odbywa się dzisiaj (20 czerwca 2016 r.) w Brukseli.
Celem konferencji jest analiza, czy konieczne jest opracowanie na poziomie Unii Europejskiej nowego instrumentu, który pogłębi współpracę państw w zakresie konfiskaty i być może rozszerzy unijne rozwiązania w zakresie konfiskaty rozszerzonej na inne przestępstwa. Uczestnicy konferencji przedstawią swoje doświadczenia płynące z wdrożenia przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących konfiskaty do prawodawstw krajowych oraz z funkcjonowania mechanizmów współpracy międzynarodowej w wykonywaniu decyzji o zabezpieczeniu i przepadku mienia.
Podczas spotkania wiceminister sprawiedliwości będzie moderował panel ekspercki dotyczący zarządzania zajętym mieniem a także zaprezentuje wnioski płynące z implementacji dyrektywy 2014/42/UE w zakresie tzw. przepadku rozszerzonego.
Do tej pory w ramach UE przyjęto cztery akty prawne dotyczące tematyki konfiskaty. Są to dwa instrumenty harmonizujące prawo materialne – decyzja ramowa 2005/212/WSiSW z dnia 24 lutego 2005 r. w sprawie konfiskaty korzyści, narzędzi i mienia pochodzących z przestępstwa i dyrektywa 2014/42/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa w Unii Europejskiej, oraz dwa instrumenty regulujące kwestię wzajemnego uznawania rozstrzygnięć zapadłych w państwach członkowskich – decyzja ramowa z dnia 22 lipca 2003 r. w sprawie wykonania w Unii Europejskiej postanowień o zabezpieczeniu mienia i środków dowodowych i decyzja ramowa z dnia 6 października 2006 r. w sprawie stosowania zasady wzajemnego uznawania do nakazów konfiskaty.
Obecnie trwają prace nad implementacją dyrektywy 2014/42/UE do prawa polskiego. Termin implementacji tej dyrektywy upływa 4 października 2016 r.
Informacja o konferencji - http://ec.europa.eu/justice/newsroom/criminal/events/160620_en.htm
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości