Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Ustawa przewidująca rejestr przestępców seksualnych podpisana przez Prezydenta
„Są sytuacje na tyle drastyczne, które wymagają, aby dobro dziecka stawiać wyżej niż ochronę interesów dóbr osobistych groźnego pedofila” - Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Prezydent Andrzej Duda podpisał przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawę o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym, która zakłada powstanie rejestru prawomocnie skazanych sprawców takich przestępstw, m.in. pedofilów.
Rejestr będzie podzielony na dwie części: pierwsza z dostępem ograniczonym i druga - publiczna, do której dostęp będzie powszechny.
W części „ograniczonej” znajdą się szczegółowe dane skazanych, np. oprócz adresu zameldowania miejsce jego faktycznego pobytu – tu dostęp zastrzeżono dla przedstawicieli organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, organów administracji rządowej i organów samorządu terytorialnego a także instytucji zajmujących się opieką nad dziećmi. Dyrektorzy szkół czy organizatorzy wypoczynku dla nieletnich będą mieli obowiązek sprawdzić czy zatrudniane przez nich osoby figurują w rejestrze z dostępem ograniczonym.
Druga, powszechnie dostępna część, pojawi się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdą się na niej nazwiska sprawców, którzy dopuścili się przestępstw o charakterze seksualnym ze szczególnym okrucieństwem lub działali w recydywie oraz sprawcy gwałtów na nieletnich poniżej 15 lat. Nie byłyby jednak podawane tak szczegółowe dane, jak np. dokładny adres, a jedynie nazwa miejscowości, w której skazany przebywa, i jego fotografia.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach sądy będą mogły orzekać, że dane skazanego nie trafią do rejestru. Chodzi m.in. o ważny interes prywatny pokrzywdzonego lub jego najbliższych, zwłaszcza dobro małoletniego pokrzywdzonego. Sąd może też uznać, że umieszczenie danych w rejestrze wywoła niewspółmiernie surowe skutki dla skazanego.
Skazani, których dane trafią do rejestru, będą musieli informować o każdej zmianie np. adresu pobytu. Jeśli tego nie zrobią, grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Taką samą odpowiedzialność poniesie ten, kto dopuści osobę z rejestru do pracy z dziećmi.
Ponadto zgodnie z ustawą Komenda Główna Policji będzie prowadzić na bieżąco uaktualnianą mapę przestępczości na tle seksualnym.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości