Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Informacje

Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości

2016-05-16
Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości
Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości
Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości
Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości
Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości
Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości
Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości

Prawie 700 osób wzięło udział w sobotniej Nocy Muzeów. W tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości po raz drugi włączyło się w tę akcję i otworzyło bramy resortu sprawiedliwości. 

Noc Muzeów była okazją do obejrzenia piwnic, gdzie kiedyś mieścił się areszt śledczy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Liczni zwiedzający mieli możliwość wysłuchania historii jaką kryją piwnice. Przybyłych gości oprowadzali przewodnicy Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady antropologów z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, którzy prezentowali wyniki ekshumacji grobów żołnierzy polskich zamordowanych przez NKWD w 1940 r. w Miednoje, Bykowni, Charkowie i Starobielsku. 

Podczas Nocy na dziedzińcu Ministerstwa Sprawiedliwości zorganizowano także pokazy samoobrony w wykonaniu grupy interwencyjnej Służby Więziennej oraz zaprezentowano umiejętności więziennych psów służbowych (Nepala i Luzaka). Na jednym ze stoisk można było obejrzeć „elektroniczne obrączki”, cyfrową mapę Systemu Dozoru Elektronicznego i samochód patrolu interwencyjnego SDE. 

Na fasadzie budynku wyświetlano film „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Przedstawiał on historię ostatnich lat życia generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, zamordowanego w Więzieniu Mokotowskim. 

W ramach Nocy Muzeów można było zobaczyć jak od wewnątrz wygląda Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej 37.  Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej przybliżali zwiedzającym historię Żołnierzy Wyklętych, a Funkcjonariusze Służby Więziennej oprowadzali po miejscu straceń, podziemnym korytarzu łączącym historyczny pawilon X z budynkiem wykorzystywanym przez SB do przesłuchiwań oraz po Izbie Pamięci. Dla wielu osób była to pierwsza okazja by zobaczyć miejsca, gdzie więzieni byli m.in. Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” czy Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. 

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczył także Sąd Okręgowy w Warszawie, gdzie dużym zainteresowaniem cieszyły się inscenizacje rozpraw sądowych z ubiegłego wieku. 

Ideą Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą oraz organizowaniu specjalnych wydarzeń towarzyszących za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzony jest od 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów. 

Do zobaczenia w Noc Muzeów 2017! 


Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości

O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Wydział Komunikacji | Edytor: Milena Domachowska
Data wytworzenia: 16.05.2016 | Data dodania: 16.05.2016 16:19 | Data ostatniej modyfikacji: 16.05.2016 16:36