Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Polska kolejny raz największym beneficjentem środków norweskich i EOG
3 maja 2016 r. podpisano porozumienia pomiędzy Islandią, Liechtensteinem i Norwegią a Unią Europejską w sprawie funduszy norweskich i funduszy EOG na nową perspektywę obejmującą okres od 1 maja 2014 r. do 30 kwietnia 2021 r.
W celu zmniejszenia różnic społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia stosunków dwustronnych z trzema krajami darczyńcami, 15 państw członkowskich Unii Europejskiej otrzyma łącznie 2,8 mld euro.
Oprócz Polski państwami beneficjentami funduszy norweskich i EOG w nowym okresie finansowania będą: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Grecja, Litwa, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.
Alokacja przewidziana dla naszego kraju wynosi 809,3 mln euro, co czyni z nas - po raz kolejny -największym beneficjentem tych funduszy. W latach 2009-2014 Polska otrzymała 578,1 mln euro, czas na realizację i rozliczenie projektów mamy do końca 2017 r.
Priorytetami dla okresu finansowania 2014-2021 będą:
- innowacje, badania, edukacja i konkurencyjność;
- integracja społeczna, zatrudnienie młodzieży i redukcja ubóstwa;
- środowisko, energia, zmiany klimatu i gospodarka niskoemisyjna;
- kultura, społeczeństwo obywatelskie, dobre rządy;
- sprawiedliwość i sprawy wewnętrzne.
Proces konsultacji w sprawie sektorów i obszarów priorytetowych programu rozpocznie się pod koniec maja br. Krótko po tym Islandia, Liechtenstein i Norwegia przystąpią do negocjacji z każdym z państw beneficjentów, aby uzgodnić obszary finansowania w każdym kraju.
Więcej informacji tutaj.