Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości !
Przed nami organizowana już po raz 13. Noc Muzeów! W tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości po raz drugi włączy się w tę akcję i otworzy bramy resortu sprawiedliwości.
Już od godziny 18, w sobotę 14 maja 2016 r. zapraszamy do zwiedzania budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11, w tym także, piwnic resortu, gdzie przewodnik z Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadzi po dawnym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego (wstęp po okazaniu dokumentu tożsamości).
Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego opiekę nad piwnicami budynku dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego (m.in. gen. Emil Fieldorf ps. „Nil”, Jan Rodowicz ps. "Anoda", prof. Wiesław Chrzanowski, Juliusz Bogdan Deczkowski ps. „Laudański” czy Henryk Kończykowski ps. "Halicz"). W piwnicach zostanie utworzona ekspozycja ukazująca powojenne losy powstańców więzionych za swoją działalność przez komunistyczny aparat represji. Do dnia dzisiejszego zachowano rysunki na ścianach dawnych cel, które są świadectwem ciężkich chwil, które spędzili tutaj polscy bohaterowie.
Podczas zwiedzania, antropolodzy z Instytutu Ekspertyz Sądowych z Krakowa zaprezentują m.in. wyniki ekshumacji grobów żołnierzy polskich zamordowanych przez NKWD w 1940 r. w Miednoje, Bykowni, Charkowie i Starobielsku. Odbędą się także pokazy psów służbowych i grupy interwencyjnej Służby Więziennej oraz prezentacja cyfrowej mapy Systemu Dozoru Elektronicznego.
Punktem kulminacyjnym Nocy Muzeów 2016 w Ministerstwie Sprawiedliwości będzie pokaz na fasadzie budynku filmu „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Obraz ten prezentuje ostatnie lata życia generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, zamordowanego w więzieniu mokotowskim. Emisja filmu rozpocznie się o godzinie 21.30.
W trakcie Nocy Muzeów przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przedstawią historię Żołnierzy Wyklętych. Funkcjonariusze Służby Więziennej oprowadzą po nieznanych i nieudostępnianych dotąd pomieszczeniach m.in. miejscu straceń, podziemnym korytarzu łączącym historyczny pawilon X z budynkiem wykorzystywanym przez SB do przesłuchiwania więźniów, Izbie Pamięci. Przy ulicy Rakowieckiej 37 więzieni byli m.in. Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” czy Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”. Więcej tutaj http://www.sw.gov.pl/pl/aktualnosci/news,39615,noc-muzeow-za-murami-aresztu.html
Ilość miejsc na zwiedzanie Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów jest ograniczona. Zgłoszenia proszę przesyłać do 29 kwietnia 2016 r. na adres rzecznik.warszawa@sw.gov.pl, tel. 22 640 82 84, 22 640 82 85.
Zapraszamy również do odwiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie (Al. Solidarności 127), gdzie na zwiedzających czeka wiele atrakcji, w tym inscenizacje rozpraw sądowych z ubiegłego wieku.
Ideą Nocy Muzeów jest udostępnienie w godzinach wieczornych i nocnych zwiedzającym muzeów, galerii i innych instytucji związanych z kulturą oraz organizowaniu specjalnych wydarzeń towarzyszących za darmo lub za symboliczną opłatą. W Polsce Noc Muzeów odbywa się co roku w majowy weekend, w okolicy 18 maja, w dniu tym bowiem obchodzimy od 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów.
Tegoroczna Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 14 na 15 maja 2016 r. Będzie można bezpłatnie zwiedzać wszystkie warszawskie muzea i wiele innych instytucji kulturalnych, które przygotowały atrakcyjny program dla uczestników.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
