Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Polsko-niemiecka konferencja ławnicza
O roli i znaczeniu pracy ławników dyskutowano podczas dwudniowej konferencji (8-9 kwietnia 2016 r.), która odbyła się w Toruniu. Jej głównym celem była wymiana doświadczeń między ławnikami niemieckimi a polskimi, a także integracja środowisk ławniczych.
W konferencji uczestniczył Jacek Przygucki – zastępca Dyrektora Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości, który odczytał list wiceministra Łukasza Piebiaka.
- Zorganizowanie konferencji poświęconej wymianie doświadczeń między ławnikami polskimi i niemieckimi, których w Niemczech jest około 100 tysięcy, pozwoli na uzyskanie uczestnikom spotkania stosownej, praktycznej wiedzy jak wygląda udział czynnika społecznego w sądownictwie niemieckim i czy można z niektórych rozwiązań brać przykład – napisał w liście do uczestników konferencji Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
Wśród zagadnień poruszonych przez prelegentów były m.in.: rola prawnika w stanowieniu prawa, udział ławników w postępowaniu karnym czy funkcje ławnicze a wrażliwość zawodowa i społeczna. Konferencja została zorganizowana w ramach jubileuszu 25-lecia podpisania Traktatu pomiędzy Rzecząpospolitą a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy (17 czerwca 1991 r.).
W spotkaniu udział wzięli m.in. sędziowie, ławnicy i przedstawiciele środowiska naukowego z całej Polski oraz delegacja ławników z Niemiec a także reprezentanci Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Stowarzyszenia Krajowej Rady Sędziów Społecznych.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości