Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Prezydent podpisał dwie ustawy przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości
23 marca br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał dwie ustawy przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości:
- Ustawę z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
- Ustawę z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Pierwsza z podpisanych ustaw dotyczy postulowanej od lat zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegającej na wprowadzeniu zakazu zabierania dzieci wyłącznie ze względu na biedę w rodzinie. Projekt nowelizacji został przygotowany przez Zespół ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego, którego pracami kieruje Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości - Patryk Jaki.
Wprowadzenie zakazu odbierania dzieci rodzicom wyłącznie ze względu na biedę stanowi realizację jednej z obietnic złożonych w trakcie expose Premier Beaty Szydło. Obok programu „Rodzina 500+” jest to pierwszy krok, tak bardzo wyczekiwany przez wiele rodzin, które obawiają się odebrania swych dzieci jedynie ze względu na warunki ekonomiczne. Zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym to pierwszy projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości mający na celu poprawę sytuacji polskich rodzin. Zespół ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego prowadzi prace nad kolejnymi zmianami, mającymi na celu likwidację patologii, które powodują utratę zaufania polskich rodzin do państwa.
Druga z podpisanych ustaw dotyczy zmiany w kosztach sądowych. Wprowadzając obecnie uchwaloną zmianę ustawodawca uznał, iż nie ma uzasadnienia dla powszechnego zastosowania obniżenia maksymalnej wysokości opłaty stosunkowej w sprawach o roszczenia wynikające z czynności bankowych. Ustawodawca uznał, iż w pełni uzasadnione jest aby uprawnienie takie przysługiwało jedynie konsumentom oraz osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwo rodzinne, jako podmiotom dysponującym mniejszymi możliwościami ekonomicznymi w sporach z instytucjami finansowymi.
Ustawa wprowadza ponadto zasadę, iż w postępowaniach wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie uchwalonej ustawy, do czasu zakończenia postępowania w danej instancji stosuje się przepisy dotychczasowe.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości