Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów
W dniu uroczystych obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" pod Aresztem Śledczym Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej 37, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wraz z wiceministrami Patrykiem Jakim i Marcinem Warchołem, przedstawiciele innych władz państwowych oraz mieszkańcy stolicy oddali cześć ofiarom więzienia mokotowskiego.
Wśród obecnych gości była Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego.
My będziemy pamiętać, będziemy przypominać. I dlatego też z wielkim honorem, mając poczucie osobistego zaszczytu, na prośbę Prezesa PiS Premiera Jarosława Kaczyńskiego i w obecności Pani Zofii Pileckiej, miałem okazję podjąć wczoraj decyzję o utworzeniu w tym miejscu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL – mówił podczas swojego wystąpienia minister Zbigniew Ziobro - Paradoks historii sprawia, że te same mury, które służyły oprawcom, mogą służyć prawdzie i Polakom, szczególnie tym młodym, którzy tak żarliwie tej prawdy poszukują i ją kultywują – kontynuował.
Uczestnicy uroczystości zwiedzili miejsca związane z historią Żołnierzy Wyklętych: salę tradycji, pawilony X, XI i XII, w których więzione były osoby represjonowane, karcer, tunel podziemny łączący Pawilon X (obecnie B) z Pawilonem S znanym jako Pałac Cudów, pomieszczenia (w tunelu) gdzie wykonywano egzekucje.
W celi, w której przetrzymywano Witolda Pileckiego, a także w celi śmierci prezydent wraz z córką rotmistrza złożyli symboliczne róże.
Od 2011 roku dzień 1 marca jest świętem państwowym, ustanowionym w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości