Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Odpowiedź na publikację prasową portalu Gazeta.pl
W związku z artykułem red. Anety Bańkowskiej pt. „Ziobro pokazuje pracowitość niemieckiego TK. Wyciąga tajemniczą tabelkę... Ale wyszło jak zawsze” z dnia 30 grudnia 2015 r. zamieszczonym na portalu Gazeta.pl przedstawiamy odpowiedź.
Znaczenie słowa „rozpatrzeć” słownik języka polskiego PWN 2003 tłumaczy jako – rozważyć coś, zaznajomić się z czymś, zanalizować. W tym sensie sformułowanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry oznaczało zapoznanie się, zanalizowanie, załatwienie sprawy. Zwracamy również uwagę na to że w danych statystycznych FTK używane jest pojęcie „erledigungen”, co oznacza „załatwienia”. Na stronie 13 rocznika statystycznego FTK (Bundesverfassungsgericht Jahresstatistik 2014) i na stronie 17 podane są liczby dotyczące „załatwionych spraw”. Zgodnie z tym, co powiedział minister, liczby te wynoszą ponad 6,5 tysiąca. Termin „załatwienia” również w polskiej systematyce prawnej oznacza załatwienia, które uwzględniają zakończenie sprawy w sądzie także ze względów formalnych. FTK by odrzucić sprawę, musi dokonać kontroli wstępnej skargi konstytucyjnej, podobnie jak czyni to polski Trybunał Konstytucyjny. Tego rodzaju „przedsąd” wymaga zapoznania się ze sprawą, przeanalizowania przesłanek, w tym tego, czy sprawa nie jest oczywiście bezzasadna ze względów merytorycznych. Co więcej, w przypadku gdy ma to miejsce, FTK może wymierzyć karę grzywny z tytułu skargi oczywiście bezzasadnej. Dlatego też użycie przez ministra sformułowania „rozpatrzone” jest jak najbardziej poprawne w odniesieniu do ponad 6,5 tysiąca spraw jakie zostały załatwione w 2014 roku przez FTK. Odrzucenie lub zwrot skargi również w polskiej praktyce sądowniczej jest pełnoprawnym sposobem rozpatrzenia i nie może być traktowane jako niedopuszczenie do rozpatrzenia – jak to sugerowała w swoim tekście red. Aneta Bańkowska.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości