Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki na pokazie rozprawy sądowej z użyciem E-protokołu
2013-09-11
Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki wziął dzisiaj udział w prezentacji systemu nagrywania rozpraw z wykorzystaniem e-protokołu.
Pokaz z udziałem wiceministrów sprawiedliwości: Wojciecha Hajduka i Jacka Gołaczyńskiego, Waldemara Szmidta – Dyrektora Departamentu Sądów, Organizacji i Analiz Wymiaru Sprawiedliwości, jak również przedstawicieli Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbył się w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
- Wdrożenie protokołu elektronicznego, to dla Ministerstwa Sprawiedliwości jeden z najważniejszych projektów - zaznaczył w trakcie dzisiejszego pokazu Minister Marek Biernacki.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z założeniami i planami resortu sprawiedliwości związanymi z informatyzacją sądownictwa. Przede wszystkim jednak z nową metodą protokołowania w postępowaniu cywilnym.
Nagrywanie rozprawy, a przez to całkowita jawność postępowania, ma bardzo istotne znaczenie także z punktu widzenia kształtowania wizerunku sądu i sędziów. Pełna jawność postępowania wzmacnia zaufanie obywateli do sądów, kształtuje ich wizerunek, jako instytucji zaufania publicznego kierującej się zasadą bezstronności i obiektywizmu.
- Nowa metoda protokołowania wpłynęła znacząco na skrócenie postępowań sądowych. Z obserwacji poczynionych podczas rozpraw, jakie zostały dotychczas nagrane wynika, że czas trwania rozprawy skrócił się dwu/trzykrotnie – powiedział Minister Sprawiedliwości Marek Biernacki.
E-protokół działa już na 753 salach rozpraw w 65 sądach (11 apelacyjnych, 44 okręgowych i 10 rejonowych). Od 1 stycznia do 31 lipca 2013 r. we wszystkich sądach objętych wdrożeniem utrwalono 153,5 tys. rozpraw.
Dzisiejszą prezentację symulowanej rozprawy w systemie audio-video przygotowali sędziowie i pracownicy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu i wrocławskiego Sądu Okręgowego.
Spotkanie było także okazją do omówienia sposobu pracy nad protokołem elektronicznym oraz przedstawienia projektów Ministerstwa Sprawiedliwości: Portalu Informacyjnego i Portalu Orzeczeń.
Przypomnijmy, Portal Orzeczeń - to kompleksowa aplikacja realizująca postulat udostępnienia treści orzeczeń za pośrednictwem sieci teleinformatycznych, co czyni zadość postulatowi jawności postępowania. Do dzisiaj zostało w nim opublikowanych 25,172 tys. orzeczeń.
Portal Informacyjny zapewnia stronom i pełnomocnikom dostęp za pośrednictwem Internetu do informacji w sprawie prowadzonej przez Sąd. Umożliwia także zapoznanie się z zapisem dźwiękowym e-protokołu. Zapewnia także integrację informacji o wszystkich prowadzonych przez pełnomocnika sprawach w jednym portalu.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Rafał Matusiak |
Edytor: Rafał Matusiak
Data wytworzenia: 11.09.2013 |
Data dodania: 11.09.2013 14:20 |
Data ostatniej modyfikacji: 11.09.2013 14:40