Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Minister Sprawiedliwości na warsztatach Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego
2012-11-28
Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin wziął dzisiaj udział w X Warsztatach Polskiego Towarzystwa Legislacyjnego. Spotkanie odbywa się w dniach 27-30 listopada, w Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Suchej.
Celem warsztatów jest pogłębienie wiedzy w zakresie legislacji oraz doskonalenie procesu tworzenia prawa i technik legislacyjnych wśród prawników – legislatorów zatrudnionych głównie w rządowych i parlamentarnych służbach prawnych.
-Żyjemy w czasach olbrzymiej nadprodukcji przepisów prawa, nie uniknęliśmy patologii przejawiających się w tendencji do prawnego regulowania coraz to nowych obszarów życia, dlatego toniemy dziś w nadmiarze niepotrzebnych przepisów – mówił w trakcie warsztatów Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Co roku w Polsce tworzy się tysiące nowych skomplikowanych, niespójnych i niestabilnych przepisów. Do deregulacji potrzebna jest nie tylko wola polityczna, ale przyjęcie nowych i skutecznych mechanizmów proceduralnych.
Wśród zagadnień, nad którymi trwają obecnie prace w zakresie reformy rządowego procesu legislacyjnego należy wyróżnić:
1) kwestię przejrzystości procesu legislacyjnego, począwszy od etapu pre-legislacyjnego, poprzedzającego powstanie założeń i projektów ustaw;
2) kwestię konsultacji społecznych i udziału interesariuszy w stanowieniu prawa;
3) problem rzetelności i metodologii oceny skutków regulacji zarówno przed wprowadzeniem nowych przepisów jak i po pewnym okresie ich funkcjonowania.
Pionierem we wprowadzaniu w życie praktyki określanej mianem lepszej regulacji (better regulation) było Ministerstwo Gospodarki, gdzie konsekwentnie wprowadzane są standardy w zakresie oceny skutków regulacji, zarówno ex-ante, jak i ex-post. Tam też trwają przygotowania nad uruchomieniem pilotażowej elektronicznej platformy konsultacji społecznych.
Obecnie trwają prace nad przyjęciem przez Radę Ministrów Programu „Lepsze Regulacje” na lata 2012-2015”, który przewiduje szereg istotnych działań w zakresie reformy legislacji, za których wdrożenie odpowiedzialne będą przede wszystkim Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Rządowe Centrum Legislacji i Ministerstwo Gospodarki.
- Chciałbym zaproponować, aby rozwiązania, o których dzisiaj dyskutujemy, docelowo przyjęły formę ustawy nakładającej na administrację rządową obowiązek – poza szczególnymi przypadkami – stosowania się do określonych w niej procedur i zasad – kontynuował Minister Sprawiedliwości. - Konsultacje społeczne powinny odbywać się także przed przystąpieniem do prac legislacyjnych. W moim przekonaniu tylko taka forma implementacji narzędzi, o których dzisiaj dyskutujemy, zapewni szybką i skuteczną poprawę w zakresie regulacji gospodarczych – zakończył Minister Jarosław Gowin.
Podczas warsztatów dyskutowano m.in. o:
- Wpisaniu deregulacji w sam proces stanowienia prawa;
- Rozbudowaniu etapu pre-legislacyjnego, etapu formułowania, konsultowania i analizy problemu potencjalnie regulacyjnego;
- Precyzyjnym określaniu i egzekwowaniu odpowiedzialności za ocenę skutków regulacji i projektów aktów prawnych;
- Roli Najwyższej Izby Kontroli w rzetelnej ocenie ekonomicznych skutków regulacji;
- Ocenie ekonomicznych skutków regulacji (ex post i ex ante);
- Systemowym wygaszaniu zbędnych lub zbyt dotkliwych przepisów poprzez stosowanie klauzul wygaszających (sunset clause) i mechanizmu „1 za 1” (one in, one out);
- Regulacji ustawowej rządowego procesu legislacyjnego.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Rafał Matusiak |
Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 28.11.2012 15:02 |
Data ostatniej modyfikacji: 28.11.2012 15:42