Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Polski Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego INSO 2012
2012-11-09
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn wziął udział w IV Polskim Kongresie Prawa Upadłościowego i Naprawczego INSO 2012.
Spotkanie, które odbyło się 8 listopada 2012 r. w Warszawie, było nie tylko wyjątkową sposobnością do wymieniania poglądów przez prawników i ekonomistów, ale okazało się okazją do konkretnej, konstruktywnej i często krytycznej analizy systemu upadłościowego i restrukturyzacyjnego w Polsce.
Podczas Kongresu pochylono się m.in. nad wydarzeniami roku 2012 pod kątem legislacji dotyczącej upadłości. Z perspektywy legislacyjnej rok 2012, jak i kilka lat poprzednich, to czas przeprowadzenia szeregu zmian w prawie upadłościowym: wprowadzono tzw. upadłość konsumencką, upadłość deweloperów, w unijnych kuluarach rozmawia się na temat dyrektywy unijnej o tzw. „uporządkowanej” upadłości banków, a także rozmawiało się o przygotowaniu specjalnych rozwiązań dla branży budownictwa drogowego.
- To obowiązek wsłuchiwania się Ministerstwa Sprawiedliwości w głosy uzasadnionych oczekiwań i konstruktywnej krytyki jest powodem mojej obecności na tym Kongresie – mówił Podsekretarz Stanu Wojciech Węgrzyn.
Resort sprawiedliwości wspólnie z Ministerstwem Gospodarki przygotowuje projekt rekomendacji zmian w zakresie Prawa upadłościowego i naprawczego. Projekt ten obejmuje postulaty zgłaszane na przestrzeni kilku lat przez środowiska sędziów upadłościowych, profesjonalnych pełnomocników i syndyków, a także wybitnych ekonomistów, którzy pozwalają spoglądać na problematykę prawa upadłościowego z innej, niż robią to prawnicy, perspektywy.
- Jako osoba odpowiedzialna w resorcie sprawiedliwości za reformę Prawa upadłościowego i naprawczego będę z uwagą wsłuchiwał się w dzisiejszą dyskusję – zaznaczył Wojciech Węgrzyn. Jestem bowiem przekonany, że prócz utwierdzenia się w słuszności co do kierunków planowanych zmian, usłyszę dziś postulaty i rekomendacje zupełnie nowe, które być może implementujemy do planowanej reformy. Mam też nadzieję, że rekomendacje, przygotowywane między innymi przez zgromadzonych dziś na Kongresie panelistów i gości, znajdą Państwa akceptację lub spotkają się z konstruktywną krytyką – zakończył.
IV Polski Kongres Prawa Upadłościowego i Naprawczego INSO 2012 (Allerhand Summit: Inso & Restructuring 2012) to wydarzenie wpisujące się w cykl corocznych kongresów, poświęconych różnym aspektom prawa upadłościowego i naprawczego, organizowany przez Instytut Allerhanda. Tematyka upadłościowa była już podejmowana na forum Instytutu Allerhanda poprzez cykl konferencji realizowanych od 2009 r.
Jednym z ważniejszych celów tegorocznego Kongresu jest integracja środowiska skupionego wokół prawa upadłościowego. Cel ten realizowany jest poprzez stworzenie sposobności do spotkania nauki prawa i ekonomii z praktyką upadłości i restrukturyzacji.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Rafał Matusiak |
Edytor: Rafał Matusiak
Data dodania: 09.11.2012 15:25 |
Data ostatniej modyfikacji: 13.11.2012 11:53