Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Oświadczenie w sprawie konsultowania nowelizacji ustawy o IPN
W związku z zawierającymi nieprawdziwe informacje publikacjami medialnymi na temat sposobu konsultowania nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości oświadcza, że wielokrotnie przedstawiało projekt szerokiej opinii publicznej. Działo się tak od lutego 2016 roku, gdy został on po raz pierwszy ogłoszony, poprzez poszczególne etapy procesu legislacyjnego.
Pisma kierujące projekt ustawy do uzgodnień, opiniowania i konsultacji, zgodnie z regulaminem prac Rady Ministrów, trafiły do wszystkich członków Rady Ministrów, Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa, Prokuratora Generalnego, Krajowej Rady Prokuratorów, Instytutu Pamięci Narodowej czy Fundacji Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom.
Już na początku procesu legislacyjnego projekt ustawy był omawiany podczas spotkania przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości ze stroną izraelską, czego efektem były zmiany wprowadzone do projektu, tj. wyłączenie z odpowiedzialności karnej osób prowadzących działalność historyczną i artystyczną.
Projekt był dostępny na stronach Biuletynu Informacji Publicznej (Rządowego Centrum Legislacji), a bieżące informacje o postępach prac były publikowane na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od momentu ogłoszenia projektu i jego publikacji w serwisie RCL był on także przedmiotem licznych publikacji prasowych, co potwierdza, że projekt funkcjonował w przestrzeni publicznej.
Wszystkie podmioty zainteresowane procesem legislacyjnym miały pełną możliwość zapoznania się z treścią projektu i zgłoszenia uwag. Opinie te były publikowane w serwisie RCL.