Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Przeciwdziałanie naruszeniom praw pracowniczych w sądach
W trosce o dochowanie najwyższych standardów w wymiarze sprawiedliwości Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło działania mające na celu zapobieganie i przeciwdziałanie zjawiskom mobbingu i naruszeniom praw pracowniczych w sądach.
Przeciwdziałanie mobbingowi to obowiązek wynikający z prawa pracy. Tego rodzaju ochronie podlegają wszyscy zatrudnieni, a więc również kadra sądownictwa. W sądach powszechnych pracuje około 10 tys. sędziów i około 30 tys. pracowników obsługujących sądy, a także asesorzy sądowi, referendarze i kuratorzy sądowi.
Dlatego przy Ministerstwie Sprawiedliwości działa Zespół ds. przeciwdziałania mobbingowi i naruszeniom praw osób wykonujących obowiązki zawodowe w sądach powszechnych.
Członkowie Zespołu odwiedzą sądy, z których napływają zgłoszenia o występujących nieprawidłowościach, aby na miejscu przeprowadzić ankiety i indywidualnie porozmawiać z zainteresowanymi pracownikami i sędziami. Zebrany materiał posłuży do opracowania konkretnych zaleceń, rekomendacji i systemowych rozwiązań dotyczących przeciwdziałania nierównemu traktowaniu i zjawiskom mobbingu.
Cykl wizyt członków Zespołu w sądach został poprzedzony przeglądem zgłoszeń, które napłynęły do Ministerstwa Sprawiedliwości od pracowników sądów, kuratorów, referendarzy i sędziów. Zgłoszenia dotyczyły m.in. nierównomiernego obciążania pracą, nierównego traktowania przy awansach, pozbawiania podwyżek, nagród oraz nepotyzmu i poniżania.
Każde zgłoszenie zostało zweryfikowane. W przypadkach, w których zostało uprawdopodobnione wystąpienie działań wypełniających znamiona mobbingu, członkowie Zespołu interweniowali, doprowadzając do usunięcia naruszeń prawa. Dwa postępowania sądowe o mobbing zostały objęte nadzorem Ministra Sprawiedliwości.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości