Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Informacje
Wiceminister Michał Wójcik w Brukseli – polska inicjatywa dla prawnej ochrony dzieci
2017-11-30
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik zabiegał w Brukseli o wprowadzenie jednolitych dla całej Unii Europejskiej zasad, które będą chronić praw dzieci trafiających do rodzin zastępczych.
Podczas dwudniowej (28-29 listopada) wizyty wiceminister spotkał się z Polakami mieszkającymi w Belgii, władzami tego kraju, europosłami oraz przedstawicielami Komisji Europejskiej. Zapowiedział m.in. podjęcie starań o wprowadzenie do unijnego rozporządzenia przepisu, który zagwarantuje dzieciom prawo do poszanowania tożsamości, kultury i języka. W tej sprawie możliwe jest również zorganizowanie wysłuchania publicznego w Parlamencie Europejskim.
- Wyrażamy troskę o praworządność. Jeżeli dziecko ma być umieszczone w rodzinie zastępczej, trzeba przestrzegać przy tym tożsamości, kultury, religii i języka dziecka. Żeby nie było tak, że dziecko polskie trafia do dowolnej rodziny. Chcemy, żeby trafiało do rodziny polskiej – mówił dziennikarzom w Brukseli Michał Wójcik.
Chodzi o sytuacje, gdy dziecko traci rodziców lub jest im odbierane. W pierwszej kolejności należy wtedy dążyć do tego, by wróciło do swojej rodziny. Jeśli jednak konieczne jest skierowanie do rodziny zastępczej, kryteria wyboru takiej rodziny nie mogą być przypadkowe.
Problem, jak podkreślał wiceminister, nie dotyczy tylko polskich dzieci. Dziś jedynie dla dzieci uchodźców ustalona jest w Unii Europejskiej gwarancja, że mogą one trafić do rodziny zastępczej kultywującej tożsamość i pochodzenie dziecka. W pozostałych przypadkach takiej gwarancji nie ma i każdy kraj rządzi się własnymi prawami.
- Dlatego podjęliśmy działania mające na celu ujednolicenie przepisów, które regulują kierowanie dzieci do rodzin zastępczych. Będziemy dążyć do zmiany prawa na poziomie unijnym. Otrzymałem zapewnienie w Komisji Europejskiej o otwarciu na naszą propozycję – poinformował Michał Wójcik.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Jerzy Kubrak |
Edytor: Jerzy Kubrak
Data wytworzenia: 30.11.2017 |
Data dodania: 30.11.2017 16:43 |
Data ostatniej modyfikacji: 30.11.2017 16:47