Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Ogłoszenia i komunikaty
Omówienie wyników egzaminów wstępnych na aplikację
28 lutego 2017 r. w Popowie k. Warszawy odbyła się dziewiąta Konferencja Ministra Sprawiedliwości z Dziekanami Wydziałów Prawa uczelni publicznych i niepublicznych.
Konferencja poświęcona była omówieniu wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które odbyły się 24 września 2016 r. oraz konkursu na aplikację ogólną prowadzoną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, który odbył się w dniach 26 października oraz 23 listopada 2016 r.
Uroczystego otwarcia dokonali Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Marcin Warchoł oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Łukasz Piebiak.
Przedstawiona na konferencji prezentacja wyników egzaminów wstępnych na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą obejmowała m.in. analizę stopnia trudności pytań i profilu osób przystępujących do egzaminów, wyniki egzaminu na aplikacje absolwentów poszczególnych uczelni wyższych, porównanie zdawalności egzaminów przez absolwentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Najwyższą zdawalność spośród absolwentów z 2016 r., podobnie jak w latach wcześniejszych, osiągnęli absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (77,3%). Drugie w kolejności wyniki uzyskali absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego (70,7%), a następnie absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (60,8%).
Prezentacja wyników konkursu na aplikację ogólną prowadzoną przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury pokazała profil absolwentów aspirujących do wykonywania w przyszłości zawodu sędziego i prokuratora.
W konferencji uczestniczyli dziekani 30 uniwersytetów i innych uczelni wyższych prowadzących studia na kierunku prawo. Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury reprezentowali: dyrektor szkoły Małgorzata Manowska i wicedyrektor Rafał Dzyr. Obecni byli również przedstawiciele samorządu zawodowego adwokackiego, radcowskiego, notarialnego i komorniczego, a także członkowie zespołów przygotowujących testy na egzaminy.