Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Aktualności
Laboratorium karier - propozycja Schroniska dla Nieletnich w Pobiedziskach
2011-04-20
Ukazywanie dobrych wzorców to początek resocjalizacji w ramach nowego projektu „Laboratorium karier". Co miesiąc uczestniczą w spotkaniach z osobą, która własnymi siłami i wytrwałością w dążeniu do celu osiągnęła w życiu sukces.
Na pierwszym spotkaniu „Laboratorium karier", mieliśmy okazję spotkać znanego wszystkim prezentera pogody TVN meteo - Tomasza Zubilewicza. Dowiedzieliśmy się, że pracował jako meteorolog, geograf , nauczyciel religii. Droga do kariery pana Tomasza była dość długa, nie planował wcześniej swojej pracy w telewizji. Kiedy dowiedział się o konkursie na prezentera pogody, postanowił spróbować swoich sil. Poczucie humoru i wewnętrzny optymizm pozwoliły mu zwyciężyć. I tak otworzyła się jego droga do dalszego „czytania z chmur" . Po castingu nie zakończył swojej działalności, zaczął prowadzić własne programy telewizyjne. Na spotkaniu mówił o podróżach po Polsce i ciągłym poszukiwaniu ciekawych miejsc, które można uwiecznić na zdjęciu, gdyż fotografia to jego kolejna pasja .
Tomasz Zubilewicz to człowiek o wielu zainteresowaniach, który ciągle poszukuje dlatego zdradził nam swoje motto życiowe : „życie jest piękne i warto korzystać z niego w pełni".
Natomiast gościem drugiej odsłony „Laboratorium Karier” był Paweł Sudoł – były prezes jednej z największych firm, który opowiedział, jak zrobić karierę i pozostać normalnym człowiekiem. Paweł Sudoł jest jednym z najbardziej znanych i cenionych menagerów w Polsce, całe życie zawodowe zarządzał jedną z największych firm spożywczych w Polsce i jako nielicznemu udało się przez 36 lat utrzymać stanowisko prezesa Międzynarodowej Korporacji . Chłopcy, którzy poszli na spotkanie do Laboratorium Karier nie spodziewali się, że człowiek powszechnie postrzegany za VIPa absolutnie zaprzeczy, że nim nie jest. Uroczo tłumaczył, że jest normalnym człowiekiem, nie czuje się VIPem, a przekonał wszystkich tym, że odmówił premierowi wzięcia udziału w misji gospodarczej do odległych krajów. VIPem może być prezydent, premier, prymas, burmistrz powiedział, ja natomiast jestem zwykłym przedsiębiorcą. Gość nawiązując do idei laboratorium zaznaczył, że aby w przyszłości odnieść sukces, należy pamiętać o tym, że: trzeba chcieć dobrze pracować, szanować współpracowników i rozmawiać o problemach, wspólnie i życzliwie omawiać każdą decyzję. Można oczywiście pozwolić sobie na krytykę, ale nigdy na krytykanctwo. Jest to oczywiście dopuszczalne przed podjęciem ostatecznej decyzji, natomiast po podjęciu, dyskusje są niedopuszczalne i należy pracować, ponieważ w organizacji czy w firmie nie ma demokracji, są polecenia. To tylko niektóre przesłanie, jakie mogliśmy usłyszeć od pana Sudoła. Na zakończenie spotkania powiedział jeszcze jedno, bardzo ważne zdanie ”uczcie się dobrej rozmowy ze sobą, bo to zawsze prowadzi do dobrych rozwiązań”. Mówił również o inicjatywach społecznych stworzonych z myślą o osobach najbardziej potrzebujących, żyjących poza nawiasem społeczeństwa oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu ubóstwa.
W marcu, podczas trzeciej odsłony „Laboratorium Karier” spotkaliśmy się Aleksandrem Maliszewskim – wybitnym muzykiem, kompozytorem, dyrygentem, założycielem orkiestry ALEX – BAND. Podczas spotkania bohater laboratorium opowiedział o swoich przeżyciach z okresu młodości. Wspomniał, że nie był spokojnym młodzieńcem i lubił wyzwania, a jako student PWSM miał duże nieprzyjemności tylko dlatego, że w czasach komuny uczestniczył w festiwalu Jazz nad Odrą.
Przez wiele „ALEX” lat był kierownikiem muzycznym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Nagrał ponad 200 kompozycji i piosenek dla Polskiego Radia i telewizji, które z czasem stały się przebojami Ponadto nagrał również 10 longplayów z największymi zagranicznymi i polskimi wokalistami, m.in. z K. Krawczykiem, M. Rodowicz i E. Gepert. Z wypowiedzi gościa wynikało, że praca umożliwia mu kontakty z bohemą artystyczną zarówno w kraju jak i zagranicą, ale przede wszystkim daje mu wiele satysfakcji. W muzykę trzeba wkładać serce i duszę twierdzi pan Aleksander, a wykonywanie utworu bez ekspresji i spontaniczności, nie oddaje jego pełnego brzmienia. Dlatego w pracy wiele wymaga od siebie, a jako dyrygent nie oszczędza swoich muzyków. Na zakończenie spotkania gość laboratorium zagrał z młodymi adeptami muzyki, ukazując im swoją wirtuozerię. Wspólnie wykonali utwór, który skomponował Herbie Hancock pt. " CANTALOUPE ISLAND". Rozmawiając z wychowankami pan Aleksander życzył im powodzenia, macie szanse chłopcy- powiedział, tylko trzeba wybrać właściwą drogę i uwierzyć w siebie.
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Piotr Potrebka |
Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 29.05.2012 13:37 |
Data ostatniej modyfikacji: 29.05.2012 14:30