Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Aktualności

Wychowankowie i pracownicy Zakładu Poprawczego w Poznaniu w szeregach Drużyny Szpiku

2011-03-17
szpik-3.jpg
szpik-4.jpg

Zajęcia sportowe są integralnym elementem oddziaływań resocjalizacyjnych w polskich zakładach poprawczych. Już antenaci polskiej myśli resocjalizacyjnej – Cz. Czapów i S. Jedlewski – wskazywali na liczne walory wychowawcze takich zajęć. Wychowawca – trener korzystając ze swoich kompetencji może znacząco zwiększyć efektywność oddziaływań wychowawczych. Jak pisze S. Jedlewski "Za wychowawcą sportowcem chłopcy pójdą w ogień, darzą go szacunkiem, uznaniem, przywiązaniem, zrobią dla niego o wiele więcej niż dla każdego innego człowieka."

 
W obecnych czasach działalność sportowa zakładów poprawczych nie ogranicza się do murów samych placówek. Organizowane są międzyzakładowe rozgrywki piłkarskie, w biegach przełajowych, a także zawody i mistrzostwa ogólnopolskie pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Widać również tendencję do wychodzenia poza obszar placówek resocjalizacyjnych – reprezentacje zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich coraz częściej biorą udział w zawodach z zespołami szkół publicznych (niejednokrotnie zdobywając wysokie miejsca).
 
Wychowawcy z Zakładu Poprawczego w Poznaniu zrobili krok dalej. Istniejący od ponad roku Klub Maratończyka wcielili w struktury Drużyny Szpiku. W ten sposób wychowankowie Zakładu nie tylko biorą udział w biegach, ale również przyczyniają się do szerzenia głównej idei Drużyny – dzielenia się życiem.
Już od kilku miesięcy grupa podopiecznych i opiekunów poznańskiego Zakładu biega w reprezentacji Drużyny Szpiku. Nie tylko pokonują siebie, walczą ze swoimi słabościami, ale przede wszystkim pokazują, że „to, iż tu jestem  nie znaczy, że nie mam dobrego serca by pomagać innym” [Marcin – wychowanek ZP Poznań, członek Drużyny Szpiku, potencjalny dawca szpiku]. Wychowankowie nie ograniczyli się do samego biegania. Zgodnie z tradycją Drużyny chcieli podziękować i złożyć świąteczne życzenia osobom wspierającym ideę oddawania szpiku, a także wesprzeć w ciężkich chwilach dzieci z oddziału onkologicznego w Poznaniu. W tym celu obok biegania pojawiły się działania artystyczne – nieletni przygotowali stroiki i ozdoby świąteczne dla „Przyjaciół” Drużyny.
 
Drużyna Szpiku powstała właśnie po to, by wiara w uzyskanie pomocy nigdy w nikim nie zagasła. Bo dokąd jest wiara i nadzieja, dotąd jest chęć walki o swoje zdrowie i życie. Gotowość niesienia pomocy to nadrzędny cel naszej Drużyny. Dla jednych będzie to oddanie szpiku, mówienie na czym polega przeszczep. Dla innych bieganie maratonów w naszych koszulkach, czy organizowanie zbiórek krwi, spotkań w szkołach. A dla artystów charytatywny udział w kampaniach społecznych. Wszyscy są potrzebni, bo ta Drużyna to po prostu łańcuch składający się z ogniw i każde z nich ma swoje zadanie. Wyjątkowość Drużyny Szpiku polega na różnorodności. Wnosimy do niej to, co mamy najpiękniejszego, co umiemy, robimy i lubimy. Dzielimy się sobą, naszymi zdolnościami, talentami i umiejętnościami, ale także otwartością, wrażliwością i gotowością do działania na rzecz potrzebujących. Mamy nadzieję, że uda nam się uratować choćby jedno ludzkie życie, a w niejednym sercu rozpalić ogień wiary, że pomoc dla niego na pewno się znajdzie.
 
W szeregach znalazły się osobistości życia publicznego czy gwiazdy znane ze szklanego ekranu i pierwszych stron gazet. Kapitanem tego teamu został piłkarz Piotr Reiss, wspierają go olimpijczycy: Julia Michalska, Michał Jeliński, Anita Włodarczyk, Aneta Konieczna, Szymon Ziółkowski, Monika Drybulska, sprinter Marcin Urbaś. Silną grupę stanowią artyści pod wodzą aktorki Katarzyny Bujakiewicz, wspieranej przez Magdę Stużyńską, Magdę Steczkowską, Olgę Bończyk, Sylwię Grzeszczak, Macieja Balcara, Meza, Libera Kalwiego, zespół Arka Noego. Do Drużyny Szpiku należą artyści poznańskich teatrów: Wielkiego, Polskiego Animacji i Nowego, a także śpiewacy Poznańskiego Chóru Katedralnego, dziennikarze, lekarze, prawnicy i politycy, którym przewodzą Przemysław Pacia Wicewojewoda Wielkopolski i Ryszard Grobelny Prezydent
Poznania (źródło www.darszpiku.pl)
 
W połowie stycznia, dzięki akcji zorganizowanej wraz z Drużyną Szpiku, wychowankowie Zakładu Poprawczego w Poznaniu przeszli ostatni sprawdzian – zdecydowali się oddać 10 mln krwi, by zostać potencjalnymi dawcami szpiku. Większość z nich oddała także honorowo 450 mln pełnej krwi. Chłopacy wykazali się gotowością niesienia pomocy innym.
 
Wraz z wychowankami krew oddała również duża grupa pracowników placówki.
Zachęcamy pozostałe zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich do przyłączenia się do wspólnej akcji wspierania Drużyny Szpiku, szerząc  idę niesienia bezinteresownej pomocy innym. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia strony Drużyny Szpiku – www.darszpiku.pl jak również do obejrzenia relacji filmowych;
 
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości | Wprowadzenie: Piotr Potrebka | Edytor: Piotr Potrebka
Data dodania: 29.05.2012 13:29 | Data ostatniej modyfikacji: 29.05.2012 14:30