Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Wdrażanie
Wdrażanie strategii
1. Kontrola Zarządcza
Szczególne znaczenie dla procesu wdrażania strategii ma corocznie przygotowywany plan działalności dla działu administracji rządowej sprawiedliwość, jak również planu działalności dla powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Ustalono, że obydwa te plany będą od 2014 roku spójne ze strategią modernizacji przestrzeni sprawiedliwości.
Więcej na temat kontroli zarządczej można przeczytać w zakładce Kontrola zarządcza
2. Rola projektów we wdrażaniu strategii
Istotna rola w ramach projektów rozwojowych została przewidziana dla interesariuszy systemu wymiaru sprawiedliwości. W proponowanym w strategii modelu konsultacji uwzględnienie opinii interesariuszy następuje już na etapie wstępnych prac, nie zaś gotowego projektu. Pojawia się także możliwość zgłaszania przez instytucje i obywateli zgodnych z założeniami strategii projektów do realizacji przez MS. Jest to pochodna strategicznego ukierunkowania na obywatela.
Sposób prowadzenia przez Ministerstwo Sprawiedliwości portfela projektów jest określony szczegółowo przez Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 czerwca 2014 roku w sprawie ustanowienia i zadań Rady Portfela Projektów oraz zasad zarządzania Portfelem Projektów w Ministerstwie Sprawiedliwości.
3. Dobre praktyki
Istnieją takie działania realizujące cele strategii, których wykonanie jest możliwe bez wprowadzania zmian legislacyjnych. Składają się na nie dobre praktyki realizowane w poszczególnych instytucjach przestrzeni sprawiedliwości. Będą one promowane wśród interesariuszy, a spis dobrych praktyk będzie prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości w ramach portalu informacyjnego isws.ms.gov.pl. Strategia zawiera gotowe do wykorzystania opisy istniejących już dobrych praktyk, takich jak sposób organizacji dobrze funkcjonującego BOI, wykorzystanie mediacji dla usprawnienia postępowań, czy realizacja idei Community Court.

