Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Dziecko - świadek szczególnej troski
Kampania: Wysoki sądzie, mam prawo się nie bać
2011-07-12
W dniu 10 października 2007r. podczas konferencji prasowej Fundacja Dzieci Niczyje oraz Ministerstwo Sprawiedliwości zainaugurowały drugą edycję kampanii "Dziecko - świadek szczególnej troski", która była realizowana m.in. przy współpracy z Koalicją na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci do marca 2008 roku.
Oprócz kontynuacji osiągnięć poprzedniej kampanii, położono nacisk na wszechstronne przygotowanie dziecka do wystąpienia w roli świadka, obejmując uświadamianie potrzeby pomocy nie tylko w trakcie procedur prawnych, ale także przed nimi i po ich zakończeniu - i to zarówno wśród profesjonalistów jak i rodziców i opiekunów.
Kampania skupiła się także na podnoszeniu standardów przyjaznych pokoi przesłuchań małoletnich świadków i zachęcaniu do tworzenia nowych.
W ramach kampanii, materiały informacyjne w formie plakatów i ulotek „Wysoki sądzie, mam prawo się nie bać”zostały rozdystrybuowane pomiędzy funkcjonariuszy policji, prokuratorów, sędziów oraz specjalistów zajmujących się dziećmi-ofiarami i dziećmi-świadkami przestępstw.

W ramach II edycji kampanii wydano poradniki „Jak przesłuchiwać dziecko, Przyjazne przesłuchanie dzieci”, broszury „Będę świadkiem w sądzie”, „Gdy Twoje dziecko jest świadkiem w sądzie” i kalendarz ścienny z przekazem kampanii.
Kontynuowano szkolenia sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy policji i kuratorów.
Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało w formie rekomendacji i rozesłało do sądów i prokuratur standardy jakim powinny podlegać przyjazne pokoje przesłuchań dzieci.
Ministerstwo Sprawiedliwości i Fundacja Dzieci Niczyje podjęły też prace nad stworzeniem procedur certyfikacji pomieszczeń służących do rejestracji przesłuchań przyjaznych dzieciom.
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Anna Wiecha |
Edytor: Piotr Potrebka
Data wytworzenia: 01.10.2013 |
Data dodania: 12.07.2011 15:02 |
Data ostatniej modyfikacji: 01.10.2013 08:42