Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Dziecko - świadek szczególnej troski
Kampania: Wysoki sądzie, boję się
2011-07-12
Kampania została zainaugurowana przez Fundację Dzieci Niczyje i Ministerstwo Sprawiedliwości w 2004 roku.
Celem kampanii było rozpowszechnianie wiedzy o prawach dzieci uczestniczących w procedurach prawnych wśród profesjonalistów (sędziów, biegłych sądowych, prokuratorów, funkcjonariuszy policji), uwrażliwienie ich na potrzeby dzieci – świadków, rozszerzenie pomocy prawnej i psychologicznej dla małych świadków i ich rodzin oraz podnoszenie standardów działających pokoi przesłuchań dzieci i inicjowanie tworzenia nowych.
W kampanii położono nacisk na zwiększenie wrażliwości profesjonalistów uczestniczących w procedurach prawnych oraz pomagających dzieciom - ofiarom przestępstw na specyficzną sytuację dziecka w postępowaniu karnym oraz podniesienie ich kompetencji związanych z przesłuchiwaniem dziecka.
Dzięki współpracy Fundacji Dzieci Niczyje z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Sprawiedliwości, w komisariatach policji, prokuraturach i sądach zawisły plakaty "Wysoki Sądzie, boję się".

We współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości, Centrum Szkolenia Policji i Mazowieckim Centrum Pomocy Społecznej organizowano szkolenia dla sędziów, prokuratorów, policjantów i psychologów-biegłych sądowych.
Jesienią 2004 roku w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja "Pomoc dzieciom - ofiarom przestępstw", która pomogła zaprezentować i upowszechnić standardy postępowania z dzieckiem-świadkiem w procedurach karnych.
W ramach kampanii wydane zostały publikacje „Dziecko krzywdzone. Teoria, badania, praktyka”, „Prawa ofiar przestępstw”, „Idę do sądu”, „Gdy dziecko jest świadkiem w sądzie”, które dystrybuowano w czasie szkoleń, konferencji i rozesłano do instytucji wymiaru sprawiedliwości.
O dokumencie
Ministerstwo Sprawiedliwości |
Wprowadzenie: Anna Wiecha |
Edytor: Piotr Potrebka
Data wytworzenia: 01.10.2013 |
Data dodania: 12.07.2011 14:59 |
Data ostatniej modyfikacji: 01.10.2013 08:43