Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem
Podsumowanie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw - Rok 2012
Wzorem ubiegłych lat także w tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości organizowało:
Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw w dniach 20-25 lutego 2012 r.
W organizację obchodów aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Komornicza, a także Komenda Główna Straży Granicznej.
W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało udzielonych w Ośrodkach Pomocy na rzecz Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem 2761 porad prawnych i psychologicznych.
Działające w poszczególnych województwach Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem przekazały informację dotyczącą podjętych przez nie działań w ramach obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw:
1. województwo dolnośląskie
Dyżury pełnione były całodobowo w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia Pomocy "Akson" we Wrocławiu (ul. Komorowskiego 31), dyżury specjalistów odbyły się również w Prokuraturze Rejonowej dla Wrocławia Psie Pole (ul. Podwale 28). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 124 porad psychologicznych i prawnych (kontakt osobisty 52, kontakt telefoniczny 54, kontakt e-mail 12, kontakt w Izbie Komorniczej 6). Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie, przestępstwa gospodarcze oraz pobicia.
2. województwo kujawsko-pomorskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia "Azyl" na Rzecz Pomocy Kobietom i Dzieciom Ofiarom Przemocy w Toruniu
(ul. Brzozowa 9). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 235 porady psychologiczne i prawne
(kontakt osobisty 103, kontakt telefoniczny 132).
3. województwo lubelskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym "AGAPE" (ul. Bernardyńska 5) oraz w filiach Ośrodka w Puławach oraz Chełmie. W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 146 porad psychologicznych i prawnych.
4. województwo lubuskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet BABA w Zielonej Górze (Pl. Matejki 3A).
W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 91 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie, znęcanie, rozpowszechnianie danych osobowych przez Internet bez wiedzy, jak również nękanie (stalking).
5. województwo łódzkie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenie Bezrobotnych i Osób Działających na Rzecz Bezrobotnych "Wszyscy razem - In Corpore" w Łodzi (ul. Franciszkańska 15)w Ośrodku w Zgierzu i Pabianicach oraz Ośrodku Fundacji OPOKA. W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 202 porad psychologicznych i prawnych.
6. województwo małopolskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Krakowskiego Forum Organizacji Społecznych KraFOS w Krakowie (ul. Komorowskiego 12), w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Filia w Nowym Sączu (ul. Śniadeckich 10 A), Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach (ul. Jagiellońska 4), Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej (ul. Mickiewicza 31) oraz w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy w Tarnowie
(ul. Szarych Szeregów 1). W czasie obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w dniach 20-25 lutego 2012 r. w siedzibie Ośrodka interdyscyplinarne dyżury pełniło łącznie 70 specjalistów, w tym prawnicy, reprezentujący różne grupy zawodowe: adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy, prokuratorzy, asystenci sędziego, komornicy sądowi, a także kuratorzy zawodowi, funkcjonariusze Policji, pracownicy socjalni psychologowie oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W trakcie dyżurów zgłaszającym się osobom pokrzywdzonym przestępstwem świadczona była kompleksowa pomoc w postaci informacji prawnej, informacji nt. dostępnej pomocy socjalnej oraz pomoc psychologiczna. Osoba pokrzywdzona mogła uzyskać pomoc osobiście, poprzez bezpośredni kontakt ze specjalistą w trakcie dyżuru w Ośrodku, ale także drogą telefoniczną oraz poprzez pocztę elektroniczną
(e-mail).
Łącznie w siedzibie Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Krakowie w czasie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw udzielono 165 porad, w tym:
- porady osobiste: 140
- porady telefoniczne: 12
- porady e-mailowe: 13
Ponadto w trakcie trwania Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw 120 osobom udzielono szeroko rozumianej informacji telefonicznej, informując zarówno o harmonogramie dyżurów specjalistów w trakcie Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw w siedzibie Ośrodka, jak również udzielając informacji nt. możliwości skorzystania z dyżurów bezpłatnego poradnictwa dla osób pokrzywdzonych przestępstwem na terenie całej Małopolski, kierując w miejsce najbliższe miejscu zamieszkania pokrzywdzonego.
7. województwo mazowieckie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Ogólnopolskie Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" w Warszawie (ul. Korotyńskiego 13). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw konsultacji udzielali prokuratorzy, aplikanci adwokaccy, radcowie prawni, adwokaci, prawnicy, Rzecznik Praw Obywatelskich. Zostało łącznie udzielonych 88 porad psychologicznych i prawnych.
8. województwo opolskie
Dyżury pełnione były w siedzibie Miejskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 81 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. zagadnienia z zakresu prawa rodzinnego, prawa cywilnego oraz prawa karnego.
9. województwo podkarpackie
Dyżury były pełnione w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Zasobów Ludzkich "Nowy Horyzont" w Rzeszowie (ul. Leszczyńskiego 3), w Urzędzie Miejskim w Boguchwale (ul. Doktora Tkaczowa 134) oraz w Urzędzie Gminy w Krasne (ul. Krasne 121). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 102 porad psychologicznych i prawnych (kontakt osobisty 67, kontakt telefoniczny 32, kontakt e-mail 3).
10. województwo podlaskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Aktywności Społecznej "PRYZMAT" w Suwałkach (ul. Kościuszki 96). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostały łącznie udzielone 141 porady psychologiczne i prawne.
11. województwo pomorskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Interwencji Kryzysowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku (Pl. ks. Gustkowicza 13), jak również w Punkcie Interwencji Kryzysowej PCK w Starogardzie Gdańskim, Punkcie Interwencji Kryzysowej w Kościerzynie, Prokuraturze Okręgowej Gdańsku oraz Poradni Rodzinnej Centrum Interwencji Kryzysowej. W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 337 porad psychologicznych i prawnych.
12. województwo śląskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Śląska Fundacja Etoh - Błękitny Krzyż w Bielsku Białej (ul. Traugutta 21). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 209 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie i inne przestępstwa przeciwko rodzinie.
13. województwo świętokrzyskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas Diecezji Kieleckiej w Kielcach (ul. Urzędnicza 7b) przez prokuratora, adwokatów, radców prawnych, komorników, kuratorów, policjantów, psychologów, pedagogów. W tym czasie udzielono 255 porad (w tym 199 osobiście, 51 telefonicznie, 5 elektronicznie).
Dominującym problemem zgłaszanym przez klientów była przemoc w rodzinie, uzależnienia bliskiej osoby, eksmisje oraz rozwody. Ponadto wiele osób zgłaszało problemy z uregulowaniem widzeń z dziećmi.
14.województwo warmińsko-mazurskie
Oprócz dyżurów w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Elbląskiego Centrum Mediacji i Aktywizacji Społecznej w Elblągu (ul. Franciszka Stefczyka 7-8/6,6a), dodatkowe dyżury specjalistów odbyły się w Prokuraturze Okręgowej w Elblągu, Prokuraturze Rejonowej w Elblągu, Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie oraz w Prokuraturach Rejonowych w Bartoszycach, Biskupcu, Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Lidzbarku Warmińskim, Mrągowie, Nidzicy, Olecku, Piszu, Szczytnie, Elbląskiej Radzie Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych w Elblągu. PCPR w Bartoszycach, PCPR w Ełku, PCPR w Kolnie, PCPR w Elblągu, PCPR w Nowym Mieście Lubawskim, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 271 porad psychologicznych i prawnych, w tym kontakt osobisty 153, porady e-mail 27 oraz porady telefoniczne 87. Zakres porad prawnych obejmował głównie m.in. przestępstwa przeciwko mieniu.
15. województwo wielkopolskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie (Osiedle Orła Białego 20). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 194 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przestępstwa gospodarcze, konflikty sąsiedzkie oraz konflikty rodzinne, jak również błędy w sztuce lekarskiej.
16. województwo zachodniopomorskie
Dyżury pełnione były w Ośrodku Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, który działa w siedzibie Stowarzyszenia „SOS dla Rodziny” w Szczecinie (ul. Energetyków 10). W ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zostało łącznie udzielonych 120 porad psychologicznych i prawnych. Zakres porad prawnych obejmował m.in. przemoc w rodzinie oraz przestępstwa przeciwko mieniu.
Podsumowując powyższe informacje należy stwierdzić, że kolejne obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw były dobrą okazją dla pokrzywdzonych do uzyskania w krótkim czasie kompleksowej pomocy. Dobrym rozwiązaniem okazało się włączenie w obchody przedstawicieli różnych zawodów, z którymi mają do czynienia pokrzywdzeni, w związku z popełnieniem na ich szkodę przestępstwa. Zgłaszane przez ofiary przestępstw problemy i pytania pozwolą na takie ukierunkowanie działań podejmowanych na ich rzecz przez Ministerstwo Sprawiedliwości, by pomoc była bardziej dostępna, kompletna i skuteczna.