Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Informacja prasowa

2008-02-20
Wybrane prace podjęte przez Ministerstwo Sprawiedliwości w okresie pierwszych 100 dni funkcjonowania Rządu Donalda Tuska

1. Zmiany w prokuraturze

Na podstawie założeń opracowanych przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Zolla przygotowano projekt ustawy zmieniającej ustawę o prokuraturze i inne akty prawne. Projekt znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Funkcja Prokuratora Generalnego, jako naczelnego organu prokuratury, stanie się funkcją samodzielną, co oznacza zerwanie dotychczasowego ścisłego powiązania prokuratury – poprzez ustrojowe usytuowanie Prokuratora Generalnego – z władzą wykonawczą.

2. Jednolity i nowoczesny model aplikacji prawniczych

3. Kompleksowa reforma prawa karnego

W celu przeprowadzenia kompleksowej reformy prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, Minister Sprawiedliwości powołał Zespół ekspertów do oceny projektów ustaw przewidujących nowelizację Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu karnego wykonawczego, którego zadaniem jest:

1) wskazanie, które zmiany zawarte w projektach nowelizacji ustaw mają charakter pilny z uwagi na potrzeby polityki kryminalnej i praktyki oraz zobowiązania międzynarodowe lub wymagania Unii Europejskiej albo wymogi związane z realizacją orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i powinny być przedmiotem postępowania legislacyjnego w najbliższych miesiącach,
2) wskazanie, które zmiany zawarte w projektach nowelizacji ustaw są merytorycznie uzasadnione, jednak nie wymagają pilnej nowelizacji i powinny być przedmiotem postępowania legislacyjnego w perspektywie najbliższego roku,
3) wskazanie innych niezbędnych zmian w ramach Kodeksu karnego, Kodeksu wykroczeń, Kodeksu postępowania karnego oraz Kodeksu karnego wykonawczego i innych regulacji prawnych z zakresu prawa karnego materialnego wymagających podjęcia pilnych interwencji legislacyjnych, nie ujętych w projektach nowelizacyjnych przedłożonych Zespołowi do oceny.

4. „Elektroniczne postępowanie upominawcze”
Celem projektowanej nowelizacji jest wprowadzenie do polskiej procedury cywilnej „elektronicznego postępowania upominawczego” Jest to rozwiązanie nowoczesne i praktykowane w niektórych wysoko rozwiniętych krajach. Proponowane rozwiązanie pociągnie za sobą istotne ograniczenie kosztów postępowania, zarówno dla wymiaru sprawiedliwości, jak i stron.Kluczowe założenia to, m.in.:

100 dni funkcjonowania gabinetu Premiera Donalda Tuska - najważniejsze działania Ministerstwa Sprawiedliwości

Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości

lista aktualności archiwalnych