Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych
Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak wziął udział w spotkaniu Ministrów Sprawiedliwości krajów Europy Wschodniej i Środkowej w ramach obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Reżimów Totalitarnych. Spotkanie, które odbyło się 23 sierpnia 2017 r. zorganizował w Tallinie Minister Sprawiedliwości Estonii – Urmas Reinsalu. Delegaci z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Słowacji i Węgierpoparli inicjatywę utworzenia Rady do Spraw Zbrodni w Reżimach Komunistycznych.
Celem działalności Rady ma być promowanie śledztw w sprawach karnych i ściganie najbardziej haniebnych zbrodni reżimów komunistycznych oraz ułatwienie współpracy międzynarodowej w tym zakresie. Uczestnicy zgodzili się kontynuować prace przygotowawcze w celu ustanowienia Rady.
W czasie dyskusji wiceminister Łukasz Piebiak zaznaczył, że pod dyktaturą komunistyczną w Europie setki tysięcy niewinnych ludzi zostało zabitych, uwięzionych, torturowanych, zmuszanych do wykonywania niewolniczej pracy lub deportowanych. Do dziś nie powstała żadna międzynarodowa instytucja zajmująca się ściganiem sprawców zbrodni komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej. Kompetencje dotychczasowych sądów międzynarodowych nie obejmują dochodzenia zbrodni popełnionych przez reżimy komunistyczne. W wielu krajach odpowiedzialni za zbrodnie komunistycznych reżimów żyją bezkarnie. Potrzebna jest zatem międzynarodowa współpraca, aby pociągnąć te osoby do odpowiedzialności.
Minister Łukasz Piebiak wziął także udział w uroczystościach upamiętniających na estońskim Placu Wolności oraz uczestniczył w konferencji nt. „Konsekwencji 100 lat reżimów komunistycznych na świecie i ich spuścizny w państwach UE”.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości