Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Jakub T. i Kamil K. odbędą kary w Polsce
2008-07-09
Dzięki staraniom Ministerstwa Sprawiedliwości Jakub T. i Kamil K. - Polacy skazani w Wielkiej Brytanii, trafią w najbliższym czasie do polskich więzień.
Obietnicę przekazania Polaków uzyskał, od brytyjskiej Minister Spraw Wewnętrznych (Home Office Secretary) – Jacqui Smith, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RP – Łukasz Rędziniak, podczas nieformalnego spotkania Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Rady Unii Europejskiej w Cannes 7-8 lipca.
Według deklaracji strony brytyjskiej Jakub T. trafi do Polski za około 14 dni a Kamil K. kilka tygodni później. Wcześniej Home Office deklarowało przekazanie Jakuba T. „w stosownym czasie”.
Wbrew publikowanym przez prasę oświadczeniom rzeczniczki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii (Home Office), sama Minister Jacqui Smith przyznała, iż opóźnienie przekazania Jakuba T., nie wynikało z zaniechań po stronie polskiej.
Sprawa Jakuba T. - działania
Ministerstwo Sprawiedliwości RP 26 czerwca 2008 r. zwróciło się do wskazanego przez Wielką Brytanię organu tj. The Fugitives Unit, Serious Organized Crime Agency o wydanie Jakuba T. stronie polskiej. W wystąpieniu podkreślono, że wydanie Jakuba T. do Wielkiej Brytanii było połączone z zastrzeżeniem polskiego sądu, że po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego skazany zostanie zwrócony władzom polskim w celu wykonania orzeczonej kary w Polsce.
Zastrzeżenie to było uczynione zgodnie z art. 5 ust. 3 Decyzji Ramowej Rady z dnia 13 czerwca 2002 roku w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi . W związku z powyższym zwrócono się o jak najszybsze wykonanie przez władze brytyjskie zobowiązania do powrotnego przekazania skazanego do Polski i udzielenie informacji, w jakim terminie przekazanie to może nastąpić.
30 czerwca 2008 r. Ministerstwo Sprawiedliwości RP otrzymało z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP kopię pisma Home Office skierowanego do Konsulatu Generalnego RP w Londynie. W swoim piśmie Home Office poinformowało, że Sekcja ds. ekstradycji podjęła decyzję o zwrotnym przekazaniu do Polski Jakuba T. „w stosownym czasie” bez sprecyzowania możliwych terminów.
Sprawa Kamila K. - działania
Sąd Okręgowy w Poznaniu postanowieniem z 14 kwietnia 2006 r. przekazał Kamila K. z terytorium RP do Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej na mocy europejskiego nakazu aresztowania wydanego 11 listopada 2005 r. przez Sąd Rozjemczy w Leeds, z zastrzeżeniem, iż w razie skazania na karę pozbawienia wolności lub inny środek polegający na pozbawieniu wolności nastąpić musi powrotne przekazanie Kamila K. Polsce w celu wykonania kary pozbawienia wolności lub tego środka.
Powyższe postanowienie zostało utrzymane w mocy postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 9 maja 2006 r. Kamil K. został przekazany brytyjskim organom ścigania 18 maja 2006 r.
Ponieważ strona brytyjska nie informowała strony polskiej o przebiegu postępowania w sprawie Kamila K., Sąd Okręgowy w Poznaniu pismem z 4 lutego 2008 r. zwrócił się do strony brytyjskiej o udzielenie informacji na temat zaawansowania postępowania wobec Kamila K. Odpowiedzi na pismo udzielił Sąd Koronny w Yorku 14 marca 2008 r., z której wynikało, że Kamil K. został skazany za przestępstwo zgwałcenia kobiety powyżej lat 16, na karę 5 lat pozbawienia wolności. Wyrok zapadł w dniu 26 kwietnia 2007 r.
20 marca 2008 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu zwrócił się do Sądu Koronnego w Yorku z kolejnym pismem, prosząc o udzielenie informacji dlaczego Kamil K. nie został przekazany do odbycia kary w Polsce. Pismo to pozostało bez odpowiedzi.
13 maja 2008 r. Sąd Okręgowy w Poznaniu zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej o pilne wykonanie obowiązku wynikającego z art. 5 pkt 3 Decyzji Ramowej Rady Unii Europejskiej z dnia 13 czerwca 2002 r. w sprawie europejskiego nakazu aresztowania i procedury wydawania osób między Państwami Członkowskimi. Pismo to również pozostało bez odpowiedzi.