Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
KOMUNIKAT PRASOWY - Kształcenie sędziów i prokuratorów
2008-08-05
Dzisiaj Rada Ministrów przyjęła, i skierowała do prac sejmowych, projekt Ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
Projekt reguluje dwie kwestie:
- ustroju sądów powszechnych i sądów wojskowych.
- szkolenia aplikantów, w celu przygotowania ich do zajmowania stanowisk sędziego, asystenta sędziego, referendarza sądowego lub prokuratora, asystenta prokuratora czy asesora prokuratury oraz ich późniejszego doskonalenia zawodowego.
W projekcie znajdują się również zmiany wynikające z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzono niekonstytucyjność instytucji asesora sądowego. W projektowanych przepisach zdecydowano się - wzorem wielu państw europejskich - na zastąpienie asesury okresem stażu na stanowisku referendarza sądowego lub asystenta sędziego w ramach nowego modelu aplikacji sędziowskiej.
Zakres przedmiotowy ustawy obejmuje utworzenie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, która zastąpi istniejące dotychczas Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury. Do zadań tej instytucji przede wszystkim ma należeć szkolenie i doskonalenie zawodowe kadr sądownictwa i prokuratury oraz prowadzenie aplikacji: ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej,
Aplikacja ogólna będzie przygotowywać do pracy na stanowiskach: referendarza sądowego i asystenta sędziego lub asystenta prokuratora, a osoby które ją ukończą będą mogły także ubiegać się o przyjęcie na specjalistyczne aplikacje: sędziowską lub prokuratorską.
Aplikacje: sędziowska i prokuratorska , będą przygotowywały do profesjonalnego wykonywania obowiązków sędziego lub prokuratora. Nabór na wymienione aplikacje będzie określany prognozą potrzeb kadrowych sądów i prokuratury.
Projektowana ustawa przewiduje nowoczesny, w pełni scentralizowany model kształcenia wstępnego przyszłych kadr sędziowskich i prokuratorskich.