Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wizyta podsekretarza stanu Łukasza Rędziniaka w Hadze
2008-09-22

W czasie wizyty w MTKJ min. Rędziniak spotkał się z Kanclerzem Trybunału H.Holthuisem i Prokuratorem Trybunału S.Brammertzem. Najważniejszym elementem spotkania z Kanclerzem było podpisanie dwustronnej umowy o wykonywaniu wyroków MTKJ. Umowa – po jej przyszłej ratyfikacji – stanowić będzie podstawę do przejmowania przez Polskę osób skazanych przez Trybunał w celu wykonania orzeczonych wobec nich kar pozbawienia wolności w polskich zakładach karnych. Każdy wniosek MTKJ o przejęcie skazanego będzie rozpatrywany indywidualnie przez stronę polską, a kara wykonywana będzie według regulacji prawa polskiego.W czasie spotkania z Kanclerzem omówiono również kwestie dotyczące przyszłości Trybunału oraz prowadzonych przezeń działań informacyjno-edukacyjnych w państwach b. Jugosławii (outreach). Minister Rędziniak, podobnie jak Trybunał, opowiedział się za koniecznością kontynuacji wykonywania niektórych funkcji MTKJ również po zakończeniu jego działalności. W spotkaniu z Prokuratorem MTKJ minister podkreślił stałe poparcie Polski dla Trybunału, pełną współpracę przy wykonywaniu wniosków o pomoc prawną oraz gotowość dalszego wspierania MTKJ. Prokurator podziękował za działania Polski i pozytywnie ocenił jej zdolności współpracy. Podkreślił, że Trybunał w dalszym ciągu potrzebuje silnego wsparcia państw Unii Europejskiej, od którego w największym stopniu zależy jego sukces.
Minister Łukasz Rędziniak uczestniczył następnie w uroczystej sesji upamiętniającej 115 rocznicę powstania Konferencji. W czasie spotkania podpisał Konwencję z 2000 r. o międzynarodowej ochronie dorosłych. Oprócz Polski w czasie uroczystości konwencję podpisali również przedstawiciele Finlandii, Grecji, Irlandii i Luksemburga, a przedstawiciel Francji złożył dokument ratyfikacyjny tej konwencji. Konwencja jest odpowiedzią na wyzwania związane z procesami starzenia się i zwiększonej mobilności społeczeństw. Określa reguły jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy państw w sprawach dotyczących ochrony dorosłych, którzy ze względu na zaburzenie lub osłabienie ich funkcji psychicznych sami nie są w stanie prowadzić swoich spraw. W Polsce konwencja wymagać będzie jeszcze ratyfikacji.
W ostatniej części wizyty Minister Łukasz Rędziniak spotkał się z Przewodniczącym Kolegium EUROJUST Jose da Motą. W rozmowie z Przewodniczącym podkreślił pełne poparcie Polski dla misji organizacji i przypomniał, że Polska była jednym z inicjatorów nowej decyzji o EUROJUST. Ocenił, że działalność organizacji jest niezwykle pożyteczna i należy ją wykorzystywać w jeszcze szerszym zakresie. W związku z tym wskazane jest promowanie EUROJUST wśród sędziów i prokuratorów, także w Polsce, jako ważnego mechanizmu ułatwiającego i przyspieszającego prowadzenie postępowań.