Wyszukaj tłumacza przysięgłego

Wyszukaj tłumacza

 

Wyszukaj orzeczenie ETPCz

Wyszukaj orzeczenie

Typ orzecznictwa:
 

Wyszukaj komornika

Wyszukaj komornika

Wyszukaj syndyka

Wyszukaj syndyka

Archiwum informacji

Sprostowanie

2008-10-09
W związku z artykułem pt. „Jak TW Nowak został w Łodzi komornikiem” , opublikowanym w „Dzienniku” 2 października 2008 r., autorstwa redaktora Leszka Kraskowskiego, uprzejmie informujemy:
Zawarte w artykule twierdzenia są nieścisłe i mogą wprowadzać czytelników w błąd co do poprawności postępowania Ministerstwa Sprawiedliwości.
W szczególności należy zaznaczyć, że Janusz Tomasz Kruk został powołany na stanowisko Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Brodnicy decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 marca 2003 r. Objął on stanowisko w dniu 2 czerwca 2003 r. W tym dniu obowiązywała ustawa z dnia 11 kwietnia 1997 r. o ujawnieniu pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z nimi w latach 1944-1990 osób pełniących funkcje publiczne, zgodnie z którą osoba ubiegająca się o stanowisko komornika nie miała obowiązku składania oświadczenia dotyczącego pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami w wymienionym wyżej okresie.
Decyzją z dnia 5 sierpnia 2008r. Minister Sprawiedliwości jedynie przeniósł Janusza Tomasza Kruka ze stanowiska komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Brodnicy na stanowisko komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi. Minister Sprawiedliwości przenosząc komornika nie dokonywał ponownej oceny jego kwalifikacji do pełnienia funkcji, a jedynie badał czy istnieją podstawy dla przeniesienia, zgodnie z wnioskiem komornika.
Organem uprawnionym do weryfikacji złożonych oświadczeń lustracyjnych nie jest Minister Sprawiedliwości, ale sąd okręgowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie lustracyjne, w oparciu o art. 17 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 - 1990 oraz treści tych dokumentów. Wszczęcie postępowania lustracyjnego następuje na wniosek prokuratora Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej. Dopiero prawomocne orzeczenie sądu, stwierdzające fakt złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego jest przesłanką do wszczęcia przeciwko komornikowi postępowania dyscyplinarnego i w konsekwencji umożliwia pozbawienie komornika pełnionej przez niego funkcji publicznej, w oparciu o art. 21 f.
W świetle obecnie obowiązujących przepisów fakt przyznania się do współpracy z SB nie skutkuje pozbawieniem takiej osoby zajmowanego stanowiska komornika. Penalizowane jest jedynie złożenie oświadczenia lustracyjnego niezgodnego z prawdą.

Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości
lista aktualności archiwalnych