Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Sąd pozostawił dzieci przy ojcu
Sąd rodzinny zmienił swoje postanowienie o odebraniu sześciorga dzieci p. Wojciechowi z Łodzi. Rodzeństwo zostanie przy ojcu.
Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieścia – Wydział Rodzinny i Nieletnich podjął tę decyzję na niejawnym posiedzeniu w piątek 23 września 2016 r. Przy wydaniu nowego werdyktu - w odróżnieniu od poprzedniej sytuacji - sędzia wzięła pod uwagę pozytywne dla p. Wojciecha rekomendacje szkoły, do której uczęszczają dzieci, oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W uzasadnieniu sąd przywołuje opinie potwierdzające, że ojciec zmierza do poprawy warunków mieszkaniowych swojej rodziny, jest emocjonalnie związany z dziećmi i wzorowo wykonuje obowiązki rodzicielskie.
Jednocześnie sąd poddał rodzinę stałemu nadzorowi kuratora. Ma on co dwa tygodnie składać sądowi sprawozdania. Jak zaznaczono, wsparcie ze strony kuratora winno pomóc w sprawowaniu pieczy nad dziećmi i poprawieniu sytuacji rodziny.
Rozstrzygnięcie takie jest zgodne ze stanowiskiem kuratora sądowego i pełnomocnika ojca.
W czwartek 22 września Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił w trybie pilnym interwencję w sprawie decyzji sądu o odebraniu dzieci. Minister polecił przystąpienie prokuratora z okręgu łódzkiego do postępowania opiekuńczego toczącego się przed sądem rodzinnym w sprawie p. Wojciecha. Działania na polecenie ministra podjęli też Sekretarz Stanu Patryk Jaki i Podsekretarz Stanu Łukasz Piebiak.
Do Łodzi przyjechał dyrektor ministerialnego Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich. Spotkał się z ojcem dzieci i spowodował udzielenie rodzinie pomocy prawnej przez profesjonalnego pełnomocnika – adwokata. Ustanowiony pełnomocnik złożył wniosek o zmianę decyzji sądu. W złożonym przez pełnomocnika zażaleniu podniesiono, że sąd zarządził tymczasowe umieszczenie dzieci w pieczy zastępczej bez zasięgnięcia informacji z MOPS, bez przesłuchania ojca dzieci, bez wskazania, czym dobro dzieci jest zagrożone, a nawet bez wskazania konkretnej podstawy prawnej, co de facto oznaczało, że podstawą zarządzenia o odebraniu dzieci było ubóstwo zastane przez kuratora w końcu sierpnia 2016 r.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości