Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych
23 sierpnia 2016 r. po raz kolejny obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W uroczystościach upamiętniających ofiary reżimów totalitarnych, które odbyły się w Bratysławie uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Łukasz Piebiak.
Głównym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod Bramą Wolności na Zamku Devin. W programie obchodów przewidziano także konferencje w trakcie których, jej uczestnicy dyskutowali m.in. nad współczesną radykalizacją nastrojów społecznych w Europie i zastanawiali się nad odpowiedzią na pytanie, w jaki sposób należy nie tylko upamiętniać ofiary komunizmu, ale także ścigać sprawców zbrodni.
Wiceminister sprawiedliwości podczas wystąpienia podkreślił, że wiernie stoimy na straży praw człowieka uznanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych, Międzynarodowym Pakcie Praw Gospodarczych Społecznych i Kulturalnych, Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, Karcie Praw Podstawowych i w innych dokumentach międzynarodowych. Podziękował także gospodarzom i organizatorom konferencji za podkreślenie wymownej dla Europy i świata daty, która wiąże się z podpisaniem paktu Ribentrop – Mołotow. - Realizacja tego paktu zapoczątkowała II wojnę światową, a Polska stała się jej pierwszą ofiarą. Zarówno wtedy jak i dzisiaj, z całą mocą, niezmiennie i sukcesywnie przeciwstawiamy się wszelkim przejawom niszczącego ludzkość a nawet pojedynczego człowieka radykalizmu – zaznaczył wiceminister Łukasz Piebiak.
Dzień 23 sierpnia został proklamowany przez Parlament Europejski 23 września 2008 r. dla upamiętnienia ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a także zakorzenienia demokracji i wzmocnienia pokoju i stabilizacji w Europie. Ustanawiając go odwołano się do Konwencji ONZ o niestosowaniu przedawnienia zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciwko ludzkości. Wykorzystano także zapisy Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, dotyczące przestrzegania praw człowieka, prawa do życia, zakazu tortur, zakazu niewolnictwa oraz zakazu pracy przymusowej.
Po raz pierwszy obchody Dnia Pamięci Ofiar Reżimów zorganizowano w 2011 r. w Warszawie. Podpisana została wówczas "Deklaracja Warszawska", w której zwrócono uwagę na konieczność podtrzymywania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów totalitarnych. Jej sygnatariusze wezwali Unię Europejską do badania i gromadzenia dokumentacji związanej ze zbrodniami popełnionymi przez te systemy polityczne.
W kolejnych latach uroczystości organizowano w Budapeszcie, Wilnie, Rydze i Tallinie. W tym roku (w dniach 22-23 sierpnia) odbyły się one w stolicy Słowacji, w Bratysławie.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości