Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Uroczyste rozpoczęcie prac archeologicznych2016-07-26
26 lipca 2016 roku w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie odbyła się konferencja prasowa poświęcona rozpoczęciu prac archeologicznych na terenie Aresztu. W konferencji udział wzięli: Wiceminister Sprawiedliwości Patryk Jaki, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk oraz dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz. W konferencji udział wzięli także: Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej płk Jerzy Kopeć, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie ppłk Elżbieta Janowska oraz Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie Mokotwie płk Bogdan Kornatowski. Rozpoczęte prace archeologiczne mają na celu odnalezienie miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego. Jak podkreślił Wiceminister Patryk Jaki rozpoczęte prace „… są kolejnym etapem w budowie Muzeum, które powstaje w tym budynku. Mamy nadzieję, że będzie to jedno z największych i najbardziej wyjątkowych muzeów w tej części Europy. To będzie miejsce gdzie jak w soczewce będzie pokazana ważna część historii Polski." Wiceminister Patryk Jaki podziękował także wiceprezesowi Krzysztofowi Szwagrzykowi za całokształt już przeprowadzonych przez niego prac archeologicznych i poszukiwawczych, które zrealizowano m. in. w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim oraz w innych regionach Polski. Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk zaprezentował kontekst historyczny prowadzonych prac archeologicznych, zakres już zrealizowanych prac na terenie aresztu oraz planowane obszary poszukiwań. Na zakończenie konferencji dyrektor Jacek Pawłowicz przedstawił dotychczasową działalność edukacyjną Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz jeszcze raz zwrócił się z apelem o przekazywanie eksponatów do muzeum.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji |