Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Wiceminister Łukasz Piebiak na spotkaniu w Bratysławie
W Bratysławie miało miejsce dwudniowe (7-8 lipca) nieformalne spotkanie Ministrów ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, w którym uczestniczył Podsekretarz Stanu Łukasz Piebiak.
Podczas pierwszego dnia poruszano tematy z zakresu spraw wewnętrznych. Doszło także wtedy do nieformalnego spotkania Prezydencji słowackiej z przedstawicielami państw Partnerstwa Wschodniego.
W części obrad poświęconej wymiarowi sprawiedliwości, ministrowie omówili unijne ramy prawne służące ochronie interesów finansowych UE, w szczególności prace toczące się nad projektami rozporządzenia o ustanowieniu Prokuratury Europejskiej oraz dyrektywy dotyczącej zwalczania nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii za pośrednictwem prawa karnego.
Duża część państw członkowskich wyraziła wolę osiągnięcia kompromisu w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej jeszcze w tym roku. Polska zajęła w tej sprawie negatywne stanowisko, wskazując, że ze względu na szereg nieuzgodnionych dotychczas elementów rozporządzenia, bardzo trudne wydaje się osiągnięcie w tym roku nawet wstępnego konsensusu co do całości aktu. Prezydencja podkreśliła, że dalsze prace powinny służyć zapewnieniu efektywności Prokuratury Europejskiej, na co składają się jej niezależność, jasno określone kompetencje, a także podstawy prawno-materialne. Tempo negocjacji nie powinno także być głównym wyznacznikiem prowadzonych prac.
Ministrowie wymienili również opinie na temat potrzeby opracowania zestawu dobrych praktyk, skierowanych do wszystkich podmiotów wymiaru sprawiedliwości, w tym sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych, a także do jednostek działających w obszarze komunikacji elektronicznej, mających udział w postępowaniach prowadzonych w sprawach transgranicznych.
Ponadto Komisja Europejska zaprezentowała projekt rewizji rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27 listopada 2003 r. dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej (tzw. rozporządzenie Bruksela II a).
Celem rozporządzenia jest zapewnienie ochrony dzieci w kontekście sporów z zakresu transgranicznej odpowiedzialności rodzicielskiej – dotyczących prawa do opieki, prawa do kontaktów z dzieckiem oraz przypadków uprowadzenia dziecka. Projekt rewizji został opracowany m.in. w oparciu o wyniki oceny funkcjonowania dotychczasowych przepisów. Komisja Europejska zwróciła uwagę m.in. na następujące kwestie:
- utrzymanie exequatur w przypadku orzeczeń związanych z prawem do opieki,
- długi czas trwania procedury powrotu uprowadzonego dziecka,
- konieczność zapewnienia właściwego wykonywania orzeczeń dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej w kontekście różnic pomiędzy systemami prawnymi poszczególnych państw,
- zwiększenie efektywności współpracy pomiędzy centralnymi organami władzy państw członkowskich w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej.
Ministrowie rozmawiali też o walce z cyberprzestępczością, zwłaszcza o wyzwaniach związanych z szyfrowaniem i odszyfrowywaniem dowodów w postępowaniu karnym, dostępem do danych zaszyfrowanych i zapewnieniem ochrony praw jednostek w postępowaniu karnym.
Podsekretarz Stanu Łukasz Piebiak – w imieniu Ministra Sprawiedliwości RP – podpisał, wraz z przedstawicielami Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier i Słowacji, list do Komisarz Komisji Europejskiej Very Jourovej z wnioskiem o organizację w przyszłym roku, w Brukseli, obchodów Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych.
23 września 2008 r. Parlament Europejski ogłosił dzień 23 sierpnia Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W czerwcu 2011 r. Rada UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (prezydencja Węgier w Radzie UE) przyjęła tekst Konkluzji w sprawie pamięci o zbrodniach popełnionych przez reżimy totalitarne w Europie. W konsekwencji dzień 23 sierpnia został uznany jako dzień pamięci ofiar reżimów totalitarnych.
Pierwsze obchody tego dnia zostały zorganizowane w Warszawie w trakcie Prezydencji Polski w radzie UE. W ich trakcie podpisano tzw. Deklarację Warszawską, wzywającą do podtrzymywania wśród Europejczyków pamięci o zbrodniczych konsekwencjach działań reżimów totalitarnych.
Od tamtego momentu obchody odbywały się corocznie, w różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej, ostatnio w Estonii. W tym roku będą miały miejsce w Bratysławie.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości