Jesteś na archiwalnej stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
Od 1 kwietnia 2019 r. strona internetowa Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się pod adresem www.gov.pl/sprawiedliwosc
Twoja obecna przeglądarka nie obsługuje poprawnie tej strony. Prosimy o uaktualnienie jej lub wybranie innej: Firefox, Chrome, Internet Explorer, Opera, Safari.
Wyszukaj tłumacza przysięgłego
Wyszukaj tłumacza
Wyszukaj orzeczenie ETPCz
Wyszukaj orzeczenie
Wyszukaj komornika
Wyszukaj komornika
Wyszukaj syndyka
Wyszukaj syndyka
Archiwum informacji
Komornik i asesor z Bełchatowa zawieszeni
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki w dniu 17 marca 2016 roku zawiesił komornika oraz pracującego w jego kancelarii asesora z kancelarii komorniczej w Bełchatowie. Złożył także w stosunku do nich wnioski do Komisji Dyscyplinarnej przy Krajowej Radzie Komorniczej o wydalenie ze służby komorniczej w przypadku komornika oraz o skreślenie z wykazu asesorów komorniczych w przypadku asesora komorniczego.
Wobec asesora komorniczego toczy się już jedno postępowanie dyscyplinarne wszczęte w styczniu na wniosek Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego.
Podstawą tego zawieszenia był zarzut dotyczący nieprawidłowości związanych z zajmowaniem ruchomości i bezzasadnym odebraniem nad nimi nadzoru w miejscowości Majdan.
Sprawie tej poświęcono wiele materiałów prasowych, np. w artykuł w „Gazecie Polskiej Codziennie” pt. „Córka ukarana za długi ojca”.
Asesor w trakcie czynności odebrał matce wychowującej dziecko grzejnik, telefon komórkowy, pralkę, łóżko, zmywarkę oraz inne niezbędne do prowadzenia gospodarstwa domowego przedmioty, mimo iż ta nie była dłużnikiem.
Równolegle, niezwłocznie po ujawnieniu tej sprawy, jeszcze w styczniu 2016 roku Ministerstwo Sprawiedliwości zleciło lustrację działalności kancelarii komorniczej, w której pracował asesor. Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim w toku lustracji potwierdził liczne nieprawidłowości w zakresie dostatecznego uzasadnienia odbierania dozoru nad ruchomościami i oddawania ich osobom trzecim, dokumentowania kosztów oraz niezasadnego obciążania stron postępowania kosztami związanymi z udziałem osób trzecich przybranych do czynności egzekucyjnych.
Sprawa innych kontrowersyjnych egzekucji prowadzonych przez wskazaną kancelarię komorniczą była również przedmiotem materiałów prasowych, np. programu „Blisko Ludzi” w telewizji TVN24 wyemitowanego w dniu 12 marca 2016 roku.
Na podstawie przeprowadzonych analiz spraw oraz wniosków z przeprowadzonej lustracji, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki w dniu 17 marca 2016 roku podjął decyzje o zawieszeniu komornika i asesora.
Jednocześnie przypominamy, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają intensywne prace legislacyjne nad zmianą ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Celem tych prac jest stworzenie przepisów zabezpieczających zarówno interesy wierzycieli, dłużników, jak i osób trzecich, które niejednokrotnie są poszkodowane nieprawidłowymi czynnościami egzekucyjnymi.
Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji
Ministerstwo Sprawiedliwości